Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (277) z dnia 1.07.2010
Organizacja szkoleń
Organizujemy szkolenia dla kontrahentów mające zapoznać ich z oferowanym przez nas asortymentem towarów i usług. W ramach tych szkoleń kontrahenci mają możliwość poznania właściwości towarów oraz nowych możliwości ich praktycznego wykorzystania. Osoby uczestniczące w szkoleniach związane są z branżą, w której działa nasza jednostka, a wiadomości uzyskane w trakcie szkoleń są pomocne w wykonywanej przez nie pracy. Ponosimy wydatki związane z wynajęciem sali konferencyjnej, sprzętu do prezentacji oraz wynagrodzeniem wykładowców, a także wydatki związane z zapewnieniem różnego rodzaju atrakcji w czasie wolnym. Czy wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów?
Organizowane przez przedsiębiorcę szkolenia mają charakter tzw. szkoleń produktowych. Ich celem jest prezentacja informacji o wyrobach produkowanych przez przedsiębiorcę, umożliwiająca zapoznanie kontrahentów z właściwościami oferowanych towarów, ich działaniem, obsługą, technikami sprzedaży. Zatem poniesione przez przedsiębiorcę wydatki na organizację takich szkoleń niewątpliwie przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jednak dokonując oceny charakteru wydatków związanych z organizacją przedmiotowych szkoleń, należy również zbadać, czy poszczególne ich elementy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop i art. 23 ust. 1 pkt 23 updof.
Odnosząc to do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż poniesione przez przedsiębiorcę wydatki związane z organizacją szkoleń,jak wynajem sali, sprzętu do prezentacji, wynagrodzenia wykładowców, niemające cech reprezentacji, prawidłowo udokumentowane dla celów podatkowych jednostka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Szkolenia obejmują bowiem swym zakresem przekazywanie wiedzy, informacji o produktach jednostki.
Nie będą natomiast mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów wydatki na zapewnienie kontrahentom atrakcji w czasie wolnym, np. wydatki na zorganizowanie ogniska, gier i zabaw ruchowych dla uczestników szkolenia, sporty wodne, motorowe itp. Wydatki te mają charakter rozrywkowy i nie stanowią elementu niezbędnego dla przeprowadzenia szkoleń, czyli przekazania stosownej wiedzy na temat produktów przedsiębiorcy. Ich charakter bezsprzecznie świadczy o kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy, czyli kształtowaniu lepszego jej postrzegania na zewnątrz. Przedmiotowe wydatki noszą zatem znamiona reprezentacji i tym samym nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Stanowisko takie zostało zawarte również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 września 2009 r., nr ILPB3/423-449/08/09-S/MC. W interpretacji tej organ podatkowy przyjął, iż koszty uzyskania przychodów mogą stanowić tylko wydatki związane z organizacją szkolenia związanego z prezentacją informacji o produkowanych wyrobach. Natomiast wydatki reprezentacyjne stanowią wydatki związane z organizacją zajęć mających charakter rozrywkowy i wypełniających wolny czas w trakcie szkolenia.
www.PodatekDochodowy.pl - Reprezentacja i reklama:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ReprezentacjaiReklama.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|