Gazeta Podatkowa nr 46 (1191) z dnia 8.06.2015
Obowiązki płatnika w razie zlecenia z obywatelem Ukrainy
Polska firma chce w czerwcu 2015 r. zatrudnić obywatela Ukrainy na umowę zlecenia trwającą w tym roku dłużej niż 183 dni. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Zleceniobiorca nie przedłoży nam certyfikatu rezydencji. Kwota należności określona w umowie wyniesie 5.000 zł. Jak w takiej sytuacji będzie wyglądać podatkowe rozliczenie takiej umowy w trakcie roku i po jego zakończeniu?
Od przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście określonej m.in. w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof (tj. przychodów z wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło) przez osobę, która nie jest polskim rezydentem podatkowym - co do zasady - pobiera się podatek dochodowy w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof). Płatnik pobiera ten podatek bez względu na to, czy podatnik ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1a ustawy o pdof, jeżeli uzyska od tego podatnika certyfikat rezydencji.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rezydenta) uważa się osobę fizyczną, która posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a ustawy o pdof).
Z pytania wynika, że obywatel Ukrainy będzie w bieżącym roku przebywał ponad 183 dni na terytorium naszego kraju i nie przedstawi certyfikatu rezydencji. Organy podatkowe uważają, że w takim przypadku od momentu przekroczenia 183 dni w roku podatkowym płatnik powinien traktować osobę zagraniczną jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 stycznia 2012 r., nr IPTPB1/415-231/11-5/DS). Fiskus uznaje przy tym, że zasada ta ma zastosowanie "wstecz", tzn. po przekroczeniu okresu 183 dni w roku podatkowym przychody otrzymywane przez cudzoziemca podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych od początku okresu przebywania na terytorium Polski w danym roku podatkowym.
Oznacza to, że do momentu kiedy pobyt zleceniobiorcy nie przekroczy w roku podatkowym 183 dni, to przychody z umowy będą opodatkowane w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Pobrany w ten sposób zryczałtowany podatek płatnik powinien przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca. Natomiast po przekroczeniu tego limitu czasowego płatnik powinien pobierać zaliczki na podatek według reguł określonych w art. 41 ustawy o pdof, traktując tę osobę jako osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.
Płatnik pobierając zaliczkę na podatek, wpłaca ją na rachunek właściwego urzędu skarbowego do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrał. Po zakończeniu roku podatkowego płatnik sporządza i przesyła do urzędu skarbowego deklarację PIT-4R. Powinien tego dokonać w terminie do końca stycznia roku następnego. Po zakończeniu roku konieczne jest także przesłanie informacji PIT-11 podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. Informację tę trzeba przesłać do urzędu skarbowego w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego - gdy składana jest w formie elektronicznej lub do końca stycznia następnego roku podatkowego - gdy ma formę dokumentu pisemnego.
Podatnik wypełniając zeznanie roczne, obowiązany będzie zapłacić podatek na zasadach ogólnych od całości swoich dochodów i wykazać kwotę zryczałtowanego podatku pobranego przez płatnika jako zaliczkę na podatek.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|