Przegląd Podatku Dochodowego nr 18 (618) z dnia 20.09.2024
Honorowanie zbiorczych certyfikatów rezydencji
W przypadku spółek osobowych można spotkać się z praktyką zagranicznych organów podatkowych polegającą na wydawaniu jednego, zbiorczego certyfikatu rezydencji dla wszystkich wspólników (podatników). Czy jest dopuszczalne, aby jeden certyfikat mógł potwierdzać miejsce rezydencji podatkowej wspólników spółki osobowej?
Jeśli zgodnie z prawem danego państwa jeden certyfikat rezydencji może potwierdzać miejsce rezydencji podatkowej wspólników spółki osobowej, to jest on uznawany za certyfikat rezydencji w rozumieniu prawa polskiego.
Certyfikat rezydencji jest dokumentem, w oparciu o który możliwe jest ustalenie, czy od określonej należności wypłacanej na rzecz danego podatnika powinien zostać pobrany przez płatnika podatek u źródła, a jeśli tak, to jaka stawka podatku powinna zostać zastosowana (wynikająca z przepisów krajowych, czy postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Certyfikatem rezydencji podatkowej jest zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika (dotyczy osoby fizycznej) lub miejscu siedziby podatnika (dotyczy podatnika CIT) dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika (art. 5a pkt 21 updof i art. 4a pkt 12 updop).
Powołane przepisy nie określają szczegółowo formy ani treści certyfikatu rezydencji. Kwestie te regulują przepisy państwa rezydencji zagranicznego podatnika. Organy podatkowe potwierdzają, że jest możliwe zastosowanie przez płatnika regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli uzyska on od podatnika certyfikat rezydencji, który dotyczy więcej niż jednego podatnika, a z jego treści wynika, że wszystkie wymienione w nim osoby fizyczne (osoby prawne) mają miejsce zamieszkania (siedzibę) dla celów podatkowych w tym kraju.
Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 sierpnia 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.561.2021.1.MKA, w której organ podatkowy stwierdził: "O formie certyfikatu rezydencji wydawanego przez organ zagranicznej administracji podatkowej decydują przepisy wewnętrzne tego państwa. Jeżeli na podstawie wewnętrznych przepisów danego państwa właściwy organ podatkowy może wydać certyfikat rezydencji, który dotyczy więcej niż jednego podatnika, a z jego treści wynika, że wszystkie wymienione w nim osoby fizyczne mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w tym kraju, to polski organ podatkowy powinien zaakceptować taki dokument jako certyfikat rezydencji.
Nie ma zatem podstaw w przepisach polskiego prawa podatkowego, pozwalających na uznanie, iż »zbiorczy« certyfikat rezydencji nie spełnia wymogów określonych w art. 5a pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określonych dla tego dokumentu".
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2023 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.306.2023.1.OK.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|