Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (497) z dnia 1.09.2019
Nabycie usług informatycznych od zagranicznego kontrahenta bez podatku u źródła - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Należności wypłacane zagranicznej firmie IT za usługi informatyczne zainstalowania na urządzeniach oprogramowania dostarczonego przez licencjodawcę, integrację (wdrożenie) tego oprogramowania oraz utrzymanie systemu i jego sprawność nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 maja 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.175.2019.1.MS.
Spółka ma zamiar zawrzeć umowę z firmą IT, która zainstaluje oprogramowanie dostarczone przez licencjodawcę na urządzeniach w ramach usług informatycznych, wdroży je, a później będzie odpowiedzialna za utrzymanie systemu i jego sprawność. Firma IT posiada siedzibę w Serbii i nie prowadzi w Polsce zakładu w rozumieniu przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Jugosławią, która ma zastosowanie w przypadku kontaktów z Serbią (umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Rządem Federalnej Republiki Jugosławii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz. U. z 2001 r. nr 104, poz. 1137). Usługi te zostaną wykonane zdalnie. Pracownicy firmy IT nie będą więc obecni w Polsce, lecz z terytorium Serbii będą wykonywali usługi informatyczne za pośrednictwem sieci Internet. Za świadczone usługi firma IT będzie uzyskiwała miesięczne, stałe wynagrodzenie.
Wnioskodawca miał wątpliwość, czy usługi wykonywane przez firmę IT będą podlegały w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (podatkiem u źródła)? Jego zdaniem, nie będą one podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.
Organ podatkowy uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Wyjaśnił, że wśród przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 updop brak jest przychodów z tytułu usług świadczonych przez firmę IT. Usług tych nie można również zaliczyć do świadczeń o charakterze podobnym do świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń. Wprawdzie katalog usług określonych w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop jest katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie "(...) oraz świadczeń o podobnym charakterze", jednak w ramach tego katalogu za świadczenia o podobnym charakterze należy uznać świadczenia równorzędne pod względem prawnym do wymienionych w ustawie. Decydujące znaczenie dla stwierdzenia, że dane usługi mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ma treść postanowień umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym, a przede wszystkim charakter rzeczywiście wykonywanych świadczeń. Dane świadczenie można zakwalifikować do katalogu usług z art. 21 ust. 1 pkt 2a updop po każdorazowej analizie treści samej umowy oraz po osiągnięciu jednoznacznego wniosku, że zawiera ona istotne elementy świadczeń wymienionych w tym przepisie. O tym, czy dane świadczenie można zakwalifikować do usług opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, decydujące znaczenie ma treść samej umowy oraz zakres faktycznie wykonanych czynności, a nie tylko jej nazwa. W efekcie spółka dokonując wypłaty na rzecz podmiotu z siedzibą w Serbii, nie będzie zobowiązana jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 updop, do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|