Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (381) z dnia 1.11.2014
Przychody z tytułu sprzedaży wierzytelności bez podatku u źródła - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Polski podmiot nie pobiera podatku, wypłacając nierezydentowi należności za nabyte od niego wierzytelności. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 września 2014 r., nr ITPB4/423-73/14/AM.
Wnioskodawca - spółka będąca polskim rezydentem podatkowym, zamierza nabyć wierzytelności od podmiotu z siedzibą poza granicami Polski. Wierzytelności będące przedmiotem umowy nabycia dotyczą należności licencyjnych, odsetek i innych tytułów, do których otrzymania uprawniony był zbywca od dłużników zobowiązanych do zapłaty. Po nabyciu wierzytelności dłużnicy będą zobowiązani dokonać zapłaty swoich zobowiązań na rzecz spółki, która stanie się nowym wierzycielem. Zbycie wierzytelności nie będzie dokonywane za pośrednictwem stałego zakładu zbywcy w rozumieniu art. 4a pkt 11 updop oraz odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka zapłaci zbywcy cenę nabycia wierzytelności (wartość rynkową wierzytelności) oraz będzie posiadać aktualny certyfikat rezydencji zbywcy.
Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wypłacane przez spółkę płatności na rzecz zbywcy za nabyte wierzytelności będą podlegać opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła?
Zdaniem spółki, w związku z nabyciem wierzytelności, będzie ona dokonywała zapłaty na rzecz zbywcy wynagrodzenia za nabycie określonego prawa, a nie zapłaty odsetek lub należności licencyjnych. Wobec tego zapłata ceny na rzecz zbywcy podlegać będzie opodatkowaniu w państwie jego siedziby, gdyż znajdą wówczas zastosowanie przepisy stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczące opodatkowania zysków przedsiębiorstwa albo zysków ze sprzedaży majątku ruchomego, ewentualnie innych dochodów.
Zatem w związku z wypłatą należności za nabytą wierzytelność spółka nie będzie zobowiązana do poboru 20% podatku dochodowego od osób prawnych (lub niższego - zależnie od postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) zarówno w dacie przejęcia wierzytelności, w dacie dokonania zapłaty wierzytelności do zbywcy lub w jakimkolwiek innym momencie.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe.
Komentarz redakcji
Zgodnie z ogólną zasadą uzyskiwane w Polsce przez nierezydentów odsetki i należności licencyjne podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% i osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne zobowiązane są do poboru podatku u źródła w dniu dokonania wypłaty. Umowy międzynarodowe w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, w przeważającej większości modyfikują tę zasadę jedynie w zakresie wysokości należnego w Polsce podatku.
Z powołanej interpretacji wynika, że przy wypłacie należności za nabytą od nierezydenta wierzytelność obejmującą m.in. odsetki lub należności licencyjne należne temu zbywcy nie ma podatku u źródła. Zatem u zbywcy sprzedaż wierzytelności na rzecz podatnika mającego siedzibę w Polsce pozwala na legalne zmniejszenie obciążeń podatkowych.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|