Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (294) z dnia 20.03.2011
Deklarowanie w zeznaniu rocznym zagranicznych dochodów
1) W ubiegłym roku w ramach oddelegowania pracowałem w Holandii dłużej niż 183 dni. Moje stałe miejsce zamieszkania jest w Polsce. Jednak podatek od wynagrodzeń otrzymanych za czas oddelegowania płaciłem w Holandii. Czy mam obowiązek złożyć w Polsce zeznanie roczne?
Podatnik, który ma miejsce zamieszkania w Polsce i w 2010 r. osiągnął dochody w Holandii, ma obowiązek złożyć zeznanie roczne.
Do dochodów uzyskanych w 2010 r. z pracy najemnej wykonywanej na terytorium Holandii ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia (art. 23 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu - Dz. U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120).
W konsekwencji przyjęcia tej metody unikania podwójnego opodatkowania, dochód osiągnięty za granicą nie podlega zwolnieniu od opodatkowania w Polsce niezależnie od tego, czy podatnik osiągnął dochód w Polsce, czy też nie.
Tak więc posiadając miejsce zamieszkania w Polsce, podatnik jest obowiązany do składania zeznania podatkowego w Polsce i obliczania zobowiązania podatkowego zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 9 updof. Polega ona na tym, że:
- dochody uzyskane z pracy za granicą łączy się z krajowymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej,
- od łącznej sumy tych dochodów oblicza się podatek według obowiązującej w danym roku skali podatkowej,
następnie od tak obliczonego podatku odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
Zasadę tę stosuje się również w przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, o czym stanowi art. 27 ust. 9a updof.
Warto pamiętać o tzw. uldze abolicyjnej dającej prawo odliczyć od podatku dochodowego (pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne), kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją (art. 27g updof).
2) Mam miejsce zamieszkania w Polsce. W ubiegłym roku pracowałem w Niemczech i Holandii. Czy w Polsce muszę złożyć zeznanie roczne, skoro nie uzyskałem tu żadnych dochodów?
Dochody uzyskane z pracy w Niemczech i Holandii podatnik powinien rozliczyć w zeznaniu podatkowym.
Dochody uzyskane w Holandii podlegają opodatkowaniu w Polsce. Natomiast dochody uzyskane w Niemczech są zwolnione od opodatkowania w naszym kraju, jednak są uwzględniane przy ustalaniu stopy procentowej, według której będzie obliczony podatek od dochodów z Holandii.
Obliczając podatek należny do zapłaty w Polsce, podatnik wykona następujące operacje:
1) ustali dochody podlegające opodatkowaniu,
2) wyliczy stopę procentową,
3) stosując wyliczoną stopę procentową, obliczy podatek należny od dochodów uzyskanych w Holandii,
4) od obliczonego podatku odejmie podatek zapłacony w Holandii, pamiętając przy tym, że odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada na dochód uzyskany w Holandii (w omawianym przypadku do wysokości polskiego podatku, gdyż wynagrodzenie z Holandii jest jedynym dochodem podlegającym opodatkowaniu).
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|