Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (349) z dnia 1.07.2013
Sprzedaż wyrobów na zagranicznych targach
Produkujemy drewniane elementy architektury ogrodowej. Nasze wyroby reklamujemy na zagranicznych targach, gdzie sporadycznie możemy je również sprzedawać. Czy sprzedając wystawiane na targach wyroby, powinniśmy odprowadzać podatek w kraju, w którym odbywały się targi?
Zasadniczo polscy przedsiębiorcy osiągający dochody na terytorium innego kraju opłacają w nim z tego tytułu podatek. Jeżeli jednak z państwem, w którym dochód jest osiągany zawarta została umowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu, to obowiązek ten istnieje tylko wtedy, gdy działalność przedsiębiorcy w tym kraju zostanie uznana za zakład w świetle uregulowań przyjętych w umowie.
W świetle dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w jednym z umawiających się państw, a prowadzące działalność na terytorium drugiego państwa, co do zasady podlega opodatkowaniu tylko w państwie, w którym ma siedzibę, chyba że prowadzi w tym drugim państwie działalność gospodarczą za pośrednictwem położonego w tym państwie zakładu. Jeżeli działalność w drugim kraju jest prowadzona za pośrednictwem zakładu, wówczas dochody tego zakładu podlegają opodatkowaniu w tym drugim państwie (państwie źródła).
Prawo do opodatkowania zysków, jakie zagraniczne przedsiębiorstwo osiąga w danym kraju, nie rozciąga się na wszystkie dochody uzyskiwane na jego terytorium, lecz tylko na tę ich część, która została uzyskana za pośrednictwem zakładu. "Zakład" - w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - oznacza stałą placówkę, za której pośrednictwem prowadzona jest, całkowicie lub częściowo, działalność przedsiębiorstwa.
Tak więc, aby powstał zakład, placówka musi być stała. Regularne prowadzenie działalności przez placówkę wyczerpuje przesłankę stałego jej charakteru i wówczas za granicą powstaje zakład. Gdy przedsiębiorstwo prowadzi działalność za granicą, która spowoduje powstanie zakładu, prawo do opodatkowania zysków osiągniętych za pośrednictwem zakładu przysługuje państwu, w którym położony jest zakład. Aby ustalić wysokość dochodów zagranicznego zakładu do opodatkowania, należy wziąć pod uwagę wyłącznie te zyski, które można mu przypisać.
Natomiast incydentalna sprzedaż wyrobów wystawianych na targach nie prowadzi do powstania zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takim przypadku dochód tam uzyskany jest w całości opodatkowany tylko w Polsce.
Podkreślenia wymaga, że poszczególne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą zawierać specyficzne przepisy dotyczące tego, kiedy powstaje zakład. Każdorazowo więc należy stosować przepisy odpowiedniej umowy.
Inaczej sytuacja może wyglądać, gdyby producent sprzedał swoje wyroby na terytorium kraju, z którym Polska nie ma obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji miałyby zastosowanie wewnętrzne przepisy obowiązujące w tym kraju. Trzeba więc wiedzieć, że każde państwo dąży do opodatkowania dochodów uzyskanych na jego terytorium. Wobec tego dochód osiągnięty na terytorium takiego państwa, nawet w przypadku jednorazowej sprzedaży towaru w tym państwie, może być w tym państwie opodatkowany.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|