Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (434) z dnia 20.01.2017
Wypłata należności na rzecz osoby fizycznej zamieszkałej w Polsce i prowadzącej działalność za granicą
Zawarliśmy umowę z osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce na wykonanie dzieła w postaci napisania tekstu z przeniesieniem praw autorskich. Osoba ta wykonywała zamówione dzieło w Polsce i wystawiła fakturę. Z tej faktury wynika, że prowadzi ona działalność w Słowacji. Płatność za przeniesienie praw autorskich mamy przekazać na konto w polskim banku. Czy w tej sytuacji wystąpi podatek u źródła?
Jeżeli dochody ze sprzedaży praw autorskich uzyskuje osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, to podmiot dokonujący wypłaty należności z tego tytułu nie jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła.
W świetle art. 29 ust. 1 updof, od przychodów uzyskanych przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a updof (tj. osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy wynoszący 20% lub 10% kwoty przychodu (w zależności od rodzaju transakcji). Podatek u źródła dotyczy tylko wybranych transakcji określonych w przepisach. Należą do nich m.in. przychody z praw autorskich lub pokrewnych (np. artykułu, filmu, grafiki), w tym również ze sprzedaży tych praw.
Podatek u źródła nie dotyczy natomiast transakcji realizowanych z osobami mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Polski, w rozumieniu ustawy o PIT. Wobec tego, jeżeli polski podmiot dokonuje płatności na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski, wówczas wspomniany podatek nie występuje i wypłacający podmiot nie pełni obowiązków płatnika.
Zwróć uwagę!
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Osobę, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków, uznaje się za osobę nieposiadającą w Polsce miejsca zamieszkania. |
Jeżeli w sytuacji opisanej w pytaniu istnieje wątpliwość co do miejsca zamieszkania osoby otrzymującej należność za przeniesienie własności praw autorskich, podmiot wypłacający tę należność powinien uzyskać certyfikat rezydencji osoby, której tę należność wypłaca. Należy podkreślić, że w przypadku wypłaty należności na rzecz osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski nie ma ustawowego obowiązku uzyskania od tej osoby certyfikatu rezydencji. Jednak taki dokument spełnia wymóg dowodowy. Podmiot wypłacający przedmiotową należność, posiadając certyfikat rezydencji świadczący o tym, że odbiorca należności dla celów podatkowych jest polskim rezydentem, nie będzie miał wątpliwości co do braku obowiązku poboru podatku u źródła. Dokument ten będzie też chronił od ewentualnej odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków płatnika.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|