Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (424) z dnia 20.08.2016
Wynagrodzenie wypłacane za granicę za usługi pośrednictwa handlowego bez podatku u źródła - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Polski przedsiębiorca dokonując wypłaty należności na rzecz zagranicznych pośredników handlowych z tytułu usług pośrednictwa w sprzedaży, nie jest obowiązany do pobrania i odprowadzenia do organu podatkowego od tej należności zryczałtowanego podatku dochodowego. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 lipca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-645/16/BG.
Spółka jest producentem płytek ceramicznych. Swoje produkty sprzedaje zarówno w kraju, jak i za granicą. W celu zwiększenia sprzedaży wyrobów za granicę, wykorzystuje agentów/pośredników handlowych działających na terenie rynków zagranicznych. Zagraniczni agenci posiadają status osób prawnych, swoje siedziby mają zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza jej obszarem, nie są oni polskimi rezydentami podatkowymi. Spółka zawarła stosowne umowy, w oparciu o które jest wyliczane należne agentom wynagrodzenie (prowizja). Agent nie bierze udziału w podpisywaniu umowy lub zamówienia w imieniu spółki. Zawiera je bezpośrednio spółka z wyszukanymi przez agenta klientami. Wynagrodzenie agenta stanowi prowizja, która jest określona procentowo lub ryczałtowo, w zależności od wartości zlecenia. Na kwotę prowizji agent wystawia fakturę.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodów podlegają przychody osób zagranicznych uzyskane na terytorium Polski z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży wyrobów mieszczą się w katalogu art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, oraz czy w odniesieniu do zagranicznych agentów będących osobami prawnymi spółka przy dokonywaniu wypłat wynagrodzenia należnego tym agentom ma obowiązek pobierać z tych wypłat zryczałtowany podatek dochodowy? Wątpliwości takie skłoniły spółkę do złożenia wniosku o interpretację indywidualną.
W wydanej interpretacji organ podatkowy zauważył, że katalog usług zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop jest katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie "oraz świadczeń o podobnym charakterze". W ramach tego katalogu za świadczenia o podobnym charakterze należy uznać wyłącznie świadczenia równorzędne do wymienionych w ustawie o CIT. Oznacza to, że aby dane świadczenie można było zakwalifikować do katalogu wskazanego w powołanym przepisie, powinno ono spełnić takie same przesłanki, albo powinny wynikać z niego takie same prawa i obowiązki dla stron, jak ze świadczeń wymienionych w tym przepisie. Innymi słowy, lista ta obejmuje również świadczenia, które zasadniczo są podobne do wymienionych, lecz mogą być np. inaczej określane. Niemniej jednak sama nazwa umowy o świadczenie usługi nie może być wyłącznym czynnikiem, który kwalifikuje daną usługę jako należącą do katalogu świadczeń podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych. Decydujące znaczenie dla stwierdzenia, że dana usługa mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ma treść postanowień umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym, a przede wszystkim charakter rzeczywiście wykonywanych świadczeń.
Odnosząc się do sytuacji opisanej we wniosku, powołany organ stwierdził, że uzyskiwane przez podmioty zagraniczne przychody osiągane z tytułu usług pośrednictwa w sprzedaży nie zostały literalnie wymienione jako podlegające opodatkowaniu "podatkiem u źródła", jak również nie sposób uznać ich za przychody ze świadczeń o charakterze podobnym do świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń. Wobec tego przychody uzyskane przez podmioty zagraniczne z tytułu świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży nie są objęte zakresem przedmiotowym art. 21 ust. 1 pkt 2a updop. Oznacza to, że spółka dokonując wypłaty należności na rzecz zagranicznych agentów z tytułu usług pośrednictwa w sprzedaży, nie jest obowiązana do pobrania od tej należności zryczałtowanego podatku dochodowego.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|