Gazeta Podatkowa nr 36 (1286) z dnia 5.05.2016
Działalność za granicą i najem w Polsce
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w Irlandii i tam rozliczam się z dochodów z tej działalności, mając jednak nadal miejsce zamieszkania w Polsce, gdzie na stałe przebywa moja żona wraz z dziećmi. Ponadto w Polsce od czerwca 2016 r. będę osiągał dochody z najmu domu odziedziczonego po rodzicach, które zamierzam opodatkować według skali podatkowej. Czy to oznacza, że za ten rok będę musiał w Polsce rozliczyć się zarówno z dochodów z krajowego najmu, jak i działalności prowadzonej w Irlandii?
Dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Irlandii tylko wtedy, gdy działalność ta jest wykonywana poprzez położony w tym państwie zakład. Jeżeli natomiast działalność gospodarcza za granicą nie jest prowadzona w formie zakładu, dochody z tej działalności podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Tak tę kwestię reguluje art. 7 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. nr 29, poz. 129, sprost. Dz. U z 2000 r. nr 53, poz. 650). Wobec powyższego, gdy Czytelnik prowadzi w Irlandii działalność gospodarczą spełniającą przesłanki do uznania, że jest ona prowadzona za pomocą zakładu, to w konsekwencji dochody uzyskane z tej działalności podlegają opodatkowaniu w Irlandii.
Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie art. 3 ust. 1 ustawy o pdof zobowiązuje podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce do rozliczenia w Polsce wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. To oznacza, że Czytelnik ma obowiązek opodatkowania zarówno dochodów krajowych, jak i zagranicznych. Nie powoduje to, że dochód zagraniczny jest opodatkowany dwa razy. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania umowa zawarta z Irlandią przewiduje zastosowanie metody wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 ustawy o pdof). Przy tej metodzie dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, ale mają wpływ na podatek od dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu. Zagraniczne dochody uwzględnia się do ustalenia stopy procentowej, według której obliczony jest podatek należny od dochodu uzyskanego w Polsce.
Praktyczne zastosowanie metody wyłączenia z progresją oznacza, że dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w Irlandii są uwzględniane tylko w sytuacji, gdy oprócz tych dochodów podatnik osiąga w Polsce dochody opodatkowane według skali podatkowej, do których należeć będą wskazane przez niego w pytaniu dochody z najmu. W efekcie w zeznaniu za 2016 r. Czytelnik będzie musiał uwzględnić zarówno dochód z najmu za ten rok, jak i dochody z działalności prowadzonej w Irlandii - te ostatnie niezbędne będą jednak wyłącznie do wyliczenia stopy procentowej, według której zapłaci on podatek od dochodów z najmu.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|