Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (405) z dnia 1.11.2015
Rozliczenie zagranicznego podatku od dywidendy
Osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, otrzyma w tym roku dywidendy z zagranicy. Czy zagraniczne dywidendy będą opodatkowane w Polsce?
Zagraniczne dywidendy będą opodatkowane w Polsce. Przy czym podatek u źródła potrącony przez podmiot wypłacający dywidendę może być odliczony od polskiego podatku, ale w kwocie od niego nie wyższej.
Dywidendy podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym bez względu to czy zostały uzyskane na terytorium Polski, czy poza jej granicami (art. 30a ust. 1 pkt 4 updof). Od tego podatku można odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, przy czym odliczenie nie może przekroczyć kwoty polskiego podatku obliczonego od tych przychodów przy zastosowaniu 19% stawki (art. 30a ust. 9 updof).
Z podatku od zagranicznej dywidendy trzeba rozliczyć się samodzielnie, ale dopiero w zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 30a ust. 11 updof). W zależności od zasad opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym kwotę zryczałtowanego podatku obliczonego od zagranicznej dywidendy oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą (do wysokości limitu określonego w art. 30a ust. 9 updof), podatnik jest obowiązany wykazać odpowiednio w zeznaniu:
- PIT-36 - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty/nadpłata/łączna kwota zwrotu", lub
- PIT-36L - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty/nadpłata", lub
- PIT-38 - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty/nadpłata", lub
- PIT-39 - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty/nadpłata".
W zeznaniach nie wykazuje się przychodu z dywidendy, ale już obliczony zryczałtowany polski podatek oraz daninę zapłaconą za granicą od tej dywidendy (do wysokości wspomnianego limitu).
Różnica między polskim podatkiem a zapłaconym za granicą zwiększa w zeznaniu kwotę podatku do zapłaty lub zmniejsza kwotę nadpłaty.
Kwotę przychodu uzyskanego w walucie obcej oraz podatku zapłaconego za granicą należy przeliczyć na złote, stosując zasady określone w art. 11a updof. Trzeba więc przeliczyć te kwoty na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego odpowiednio dzień uzyskania przychodu lub dzień zapłaty podatku.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|