Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (401) z dnia 1.09.2015
Ustalenie rezydencji podatkowej osoby o podwójnym obywatelstwie
Razem z mężem od kilkunastu lat mieszkamy w USA. Tam pracujemy i płacimy podatki. Mam obywatelstwo polskie i amerykańskie. W tym roku otrzymałam w darowiźnie od rodziców dom położony w Polsce i przebywałam w nim przez kilka miesięcy (sprawowałam opiekę nad chorą matką). Czy w związku z tym dla celów podatkowych stałam się polskim rezydentem, tj. będę podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce?
Fakt posiadania polskiego obywatelstwa i nieruchomości położonej w Polsce ani jednorazowy dłuższy pobyt w naszym kraju, nie przesądzają o zmianie rezydencji podatkowej, którą Czytelniczka ma nadal w USA.
Podstawowym kryterium powstania obowiązku podatkowego w Polsce jest miejsce zamieszkania podatnika. Jeżeli osoba fizyczna nie ma na terytorium Polski miejsca zamieszkania, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Wówczas taka osoba podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 3 ust. 1a updof, uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, co oznacza, że jeśli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jest sprzeczna z umową, rozstrzygające są postanowienia umowy.
W omawianej sytuacji zastosowanie znajdzie umowa zawarta między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U z 1976 r. nr 31, poz. 178).
Teksty umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Stosownie do art. 4 lit. a umowy, osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w obydwu umawiających się państwach, będzie uważana za mającą miejsce zamieszkania w tym umawiającym się państwie, w którym ona stale zamieszkuje. A jeśli nie można ustalić tego państwa, to będzie uważana za mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego umawiającego się państwa, z którym jej związki osobiste i majątkowe są ściślejsze (ośrodek powiązań osobistych).
Zatem w świetle przedstawionych faktów oraz regulacji przyjętych w umowie Czytelniczka powinna być uznana za rezydenta w USA. Oznacza to, że w Polsce będzie podlegała opodatkowaniu jedynie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do art. 3 ust. 2b updof, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
- pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
- działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
- działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.
www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|