Gazeta Podatkowa nr 30 (1071) z dnia 14.04.2014
Wydatki na nocleg w kosztach firmowych
Jesteśmy firmą będącą czynnym podatnikiem VAT, która powstała w lutym 2014 r. Zamierzamy prowadzić swoje interesy na terenie całej Polski, w związku z tym zarówno właściciele, jak i zatrudnieni w firmie pracownicy będą odbywali podróże służbowe. Czy podatek VAT naliczony od usług noclegowych opłacanych w takich podróżach będzie dla firmy kosztem podatkowym, skoro VAT od tych usług nie podlega odliczeniu?
Z obu ustaw o podatku dochodowym wynika, że zasadniczo kosztem podatkowym jest wartość netto wydatków ponoszonych przez przedsiębiorcę w prowadzeniu firmy, czyli wartość nieuwzględniająca zapłaconego przez niego podatku VAT. Jednak na zasadzie wyjątku ustawodawca, w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.), dopuścił możliwość zaliczania w ciężar kosztów podatkowych naliczonego podatku VAT. Jest on kosztem m.in. w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy tego podatku.
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnicy VAT dokonujący zakupów związanych z działalnością opodatkowaną VAT w pewnych sytuacjach nie mają prawa do odliczenia dotyczącego ich podatku naliczonego. Odnosi się to do przypadków określonych w art. 88 ust. 1 oraz ust. 3a ustawy o VAT. Przepisy te wskazują, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
We wszystkich przypadkach wskazanych w przywołanych przepisach dotyczących podatku VAT, czynny podatnik VAT ma prawo niepodlegający odliczeniu VAT zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych. W konsekwencji w sytuacji opisanej w pytaniu zarówno VAT naliczony od usług hotelowych nabywanych w podróżach służbowych właścicieli firmy, jak i zatrudnionych w niej pracowników będzie dla firmy kosztem uzyskania przychodów.
Przykład Firma będąca czynnym podatnikiem VAT w kwietniu 2014 r. wysłała czterech swoich pracowników w kilkudniową krajową podróż służbową. Koszty usług noclegowych w hotelach, z których korzystali oni w tej podróży, zostały udokumentowane fakturami wystawionymi na firmę. Ponieważ zakup usług noclegowych nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach, podatek naliczony związany z tymi usługami firma ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych. |
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|