Serwis Podatkowy nr 1 (217) z dnia 10.01.2014
Czy diety i inne należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej są zwolnione od podatku?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 października 2013 r., nr IBPBII/1/415-769/13/MK; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(...) Czy w opisanej sytuacji polecenia wyjazdu służbowego i skierowania pracownika, który zawarł umowę o pracę w Polsce z miejscem wykonywania pracy w Polsce, do pracy do któregokolwiek z krajów Unii Europejskiej, wypełnia definicję podróży służbowej w znaczeniu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co umożliwia zwolnienie przychodu z tytułu wypłaconych diet i innych należności z tytułu podróży służbowej z podatku dochodowego od osób fizycznych?
(…) Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza utworzyć Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach której będzie zatrudniać na podstawie umowy o pracę pracowników, których zakres obowiązków będzie obejmował opiekę nad osobami starszymi w domach opieki na terenie Polski, reklamę firmy, opiekę nad osobą starszą na terenie Niemiec oraz stałą reklamę firmy.
Zawierane z pracownikami umowy będą miały charakter umów o pracę na czas określony lub też na czas wykonywania określonej pracy. Stałe miejsce pracy w umowie będzie wskazane jako teren województwa w Rzeczypospolitej Polskiej, w którym dana osoba zamieszkuje. Umowy będą zawierane na terytorium Polski. Pracownik otrzyma wraz z rozpoczęciem umowy pakiet ulotek oraz instrukcje dotyczące reklamowania usług firmy.
W przypadku podjęcia pracy w ramach opieki nad osobą starszą na terenie Niemiec, pracownik na polecenie pracodawcy będzie odbywał podróż służbową na podstawie "polecenia wyjazdu służbowego" poza miejsce wskazane w umowie o pracę i będzie także zobowiązany do reklamowania usług firmy.
Wnioskodawca - pracodawca traktuje wyjazd pracowników jako podróż służbową w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, bowiem nie dojdzie do zmiany warunków umowy o pracę przez zmianę miejsca wykonywania pracy i pracownicy otrzymają polecenie wyjazdu służbowego.
Z tytułu podróży służbowych Wnioskodawca zamierza wypłacać pracownikom należności w wysokości nieprzekraczającej wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Mając na względzie, że ww. wyjazdy pracowników do Niemiec (czy też innych krajów Unii Europejskiej) odbywać się będą na podstawie "polecenia wyjazdu służbowego" poza obszar wskazany w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy przez pracownika (tj. poza obszar województwa w Rzeczypospolitej Polskiej, w którym dana osoba zamieszkuje) i Wnioskodawca wyjazdy te będzie traktować jako podróż służbową w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy - wypłacane diety i inne należności z tytułu podróży służbowej w wysokościach nieprzekraczających wartości określonych w ww. rozporządzeniu z dnia 29 stycznia 2013 r. mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podkreśl. red.).
Należy bowiem zauważyć, iż pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową zobowiązany jest wypłacić pracownikowi dietę oraz inne należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. (…)"
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|