Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (879) z dnia 1.06.2015
Leasing lokalu użytkowego
Podatnik chce wziąć w leasing operacyjny lokal użytkowy. Czy raty leasingowe w całości będzie mógł wpisywać w koszty - prowadzi książkę przychodów i rozchodów - zasady ogólne? Jeżeli po kilku latach zakończy działalność gospodarczą, jakie będą konsekwencje finansowe wobec urzędu skarbowego? W jaki sposób będzie mógł "przepisać lokal na siebie"?
Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy o PDOF, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego (leasingobiorcę) w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (leasingobiorcy), jeżeli:
- umowa leasingu została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
- suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Z powyższego wynika zatem, że jeśli umowa będzie zawarta na co najmniej 5 lat, zaś wartość opłat leasingowych będzie równa co najmniej wartości początkowej lokalu, to wówczas będzie można zaliczyć do kosztów całą wartość opłat leasingowych.
Jeśli działalność zostanie zakończona już w czasie, kiedy umowa leasingu została zakończona - a zakładamy, że tak właśnie będzie - to praktycznie żadne skutki podatkowe nie powstaną.
Po wykupie lokalu z leasingu będzie on środkiem trwałym u podatnika. Jego przekazanie na potrzeby osobiste (ewentualnie równolegle z zakończeniem działalności) będzie równoznaczne z tym, że ustanie możliwość amortyzacji tego lokalu. Żadne inne skutki podatkowe nie powstaną.
Nie powstaną także (prawdopodobnie) żadne skutki w podatku od towarów i usług, co akurat w tym przypadku jest związane ze specjalnym statusem pytającego. Z pytania wynika bowiem, że podatnik prowadzi działalność jako stomatolog. Tego rodzaju działalność (poza stomatologią estetyczną, czy też kosmetyczną) jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Przyjmujemy w związku z tym, że podatnik jest zwolniony z podatku od towarów i usług, w związku z czym nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych, ani też nie będzie miał takiego prawa przy wykupie lokalu z leasingu. W związku z tym - czy to w przypadku nieodpłatnego przekazania takiego lokalu, czy to w przypadku zakończenia działalności - jeśli nie było od niego prawa do odliczenia podatku, nie będzie konieczności naliczenia podatku należnego.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|