Gazeta Podatkowa nr 16 (2099) z dnia 22.02.2024
Opony zimowe do leasingowanej osobówki w kosztach
W firmie osoby fizycznej jest użytkowane auto osobowe w leasingu operacyjnym o wartości przekraczającej 150.000 zł. Jest ono wykorzystywane do tzw. celów mieszanych, czyli zarówno firmowych, jak i prywatnych. Przedsiębiorca nabył do niego komplet opon zimowych. Czy ich wartość powinien rozliczyć w kosztach podatkowych w ramach limitu 150.000 zł, czy jako wydatek związany z bieżącym użytkowaniem pojazdu, czyli w ramach limitu 75%? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1474819)
W sytuacji opisanej przez uczestnika forum przedsiębiorca powinien rozliczyć wydatek na zakup opon, uwzględniając ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), czyli w ramach tzw. limitu 75% wydatku związanego z nabyciem opon zimowych.
Wydatki na zakup opon do samochodu osobowego będącego przedmiotem leasingu niewątpliwie wykazują związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Ponieważ wydatek na ich nabycie jest związany z bieżącą eksploatacją tego składnika, jego wartość może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio w dacie poniesienia. Jednak z uwagi na to, że samochód jest osobowy, nie zawsze kosztem podatkowym będzie pełna wartość takiego wydatku.
W przywołanym na wstępie przepisie ustawodawca wskazał, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania firmowego samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - jeżeli jest on wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Na gruncie pdof przyjmuje się, że samochód jest używany do tzw. celów mieszanych, gdy podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), chyba że na podstawie art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a) tej ustawy taki obowiązek podatnika nie dotyczy. Na to wskazują uregulowania zawarte w art. 23 ust. 5f-5g ustawy o pdof.
Wobec powyższego, w okolicznościach opisanych przez uczestnika forum, czyli gdy wykorzystuje on samochód osobowy będący przedmiotem leasingu operacyjnego do celów mieszanych (tj. również na potrzeby niezwiązane z prowadzoną działalnością), prawidłowe jest przyjęcie, że firmowym kosztem podatkowym z tytułu zakupu opon do tego samochodu jest kwota odpowiadająca 75% poniesionego wydatku. Ustalając wartość wydatku podlegającą zaliczeniu w ciężar kosztów, trzeba do wartości netto dodać 50% kwoty VAT naliczonego zawartego w cenie, której podatnik nie mógł odliczyć zgodnie z przepisami o VAT i dopiero od ich sumy wyliczyć obciążające koszty 75% (art. 23 ust. 5a ustawy pdof).
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|