Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (547) z dnia 1.10.2021
Wydłużenie okresu umowy leasingu samochodu osobowego
W 2018 r. podatnik CIT zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy o wartości przekraczającej 150.000 zł. W 2020 r. został sporządzony aneks do umowy, zgodnie z którym okres leasingu został wydłużony o 6 miesięcy. W tym okresie podatnik ponosił jedynie koszt odsetek, natomiast zapłata części kapitałowej raty czynszu została odroczona. W związku z odroczeniem płatności czynszu wysokość kolejnych rat czynszu zmieniła się w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Jednak cena wykupu samochodu pozostała na tym samym poziomie co kwota wskazana w pierwotnej umowie. Również wartość samochodu określona w umowie pierwotnej nie zmieniła się ze względu na przedmiotowy aneks. Leasingodawca nie pobrał też żadnej dodatkowej opłaty za podpisanie aneksu. Jego zawarcie było podyktowane wprowadzeniem stanu epidemii w związku z wirusem SARS-CoV-2.
Problem podatnika dotyczył zaliczania rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, gdyż od 1 stycznia 2019 r. w określonych przypadkach są one limitowane. Stosownie do obowiązującego od tego dnia art. 16 ust. 1 pkt 49a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających m.in. z umowy leasingu w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy. Przepis ten nie dotyczy jednak umów leasingu zawartych przed 1 stycznia 2019 r., chyba że dana umowa została zmieniona lub odnowiona po 31 grudnia 2018 r. i w sposób istotny wpływa na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów (por. art. 8 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 2159).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.234.2021.2.BKD stwierdził, że w tym przypadku zmiana umowy leasingu zawartej w 2018 r. znacznie wpłynęła na skutki podatkowe. W wyniku aneksu wydłużył się okres obowiązywania umowy leasingowej o 6 miesięcy. W tym okresie podatnik ponosił jedynie koszt odsetek, natomiast zapłata części kapitałowej raty czynszu została odroczona. Wobec tego odroczenia wysokość kolejnych rat zmieniła się w stosunku do pierwotnego harmonogramu, gdyż w rezultacie łączna wysokość odsetek, a wraz z tym całkowity koszt leasingu uległ zmianie.
Reasumując, zmiany w harmonogramie spłat leasingu samochodu osobowego spowodowały konieczność przejścia na nowe, limitowane zasady zaliczania omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|