Gazeta Podatkowa nr 8 (1465) z dnia 25.01.2018
Koszty podatkowe związane z leasingiem auta osobowego
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej, nie jestem VAT-owcem. W styczniu br. podpisałem umowę leasingu auta osobowego, które będę wykorzystywał w prowadzeniu firmy. Czy faktury za paliwo oraz pozostałe wydatki eksploatacyjne mam prawo zaliczać do kosztów podatkowych bezpośrednio w kwotach brutto, czy też powinienem dla tego samochodu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
Raty leasingowe, które Czytelnik będzie opłacał z tytułu zawartej umowy leasingu operacyjnego auta osobowego oraz wydatki na paliwo do leasingowanego samochodu i pozostałe wydatki eksploatacyjne będą podlegały w jego firmie zaliczeniu bezpośrednio do kosztów podatkowych.
Kosztów eksploatacji samochodu osobowego w leasingu operacyjnym przedsiębiorca nie rozlicza poprzez ewidencję przebiegu pojazdu.
W tzw. leasingu operacyjnym u leasingobiorcy kosztem podatkowym są pełne opłaty leasingowe wynikające z zawartej umowy, bez względu na ich wysokość, o ile spełniają one definicję kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). U Czytelnika obciążenie nimi kosztów następować będzie w pełnej poniesionej wysokości, w kwotach brutto, z uwagi na to, że nie będąc podatnikiem podatku od towarów i usług nie ma on prawa do odliczania podatku naliczonego.
W leasingu operacyjnym kosztem podatkowym leasingobiorcy w pełnej wysokości są również wydatki eksploatacyjne, w tym zakup paliwa, oleju silnikowego itd., koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli leasingobiorca na podstawie umowy je opłaca. Dla samochodów osobowych w leasingu, które nie stanowią środków trwałych leasingobiorcy, ustawodawca przewidział w art. 23 ust. 3b ustawy o pdof odstępstwo od obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Jednocześnie w odniesieniu do ubezpieczenia takiego samochodu trzeba pamiętać o odrębnym ograniczeniu dotyczącym kosztów jego ubezpieczenia AC oraz GAP. Wydatki na tego typu ubezpieczenia leasingowanego samochodu mogą być zaliczone do firmowych kosztów podatkowych w wysokości ustalonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Jeżeli jednak ubezpieczenie to zostało wkalkulowane w ratę leasingową, organy podatkowe zezwalają na rozliczenie go w firmowych kosztach uzyskania przychodów w pełnej poniesionej wysokości.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|