Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (972) z dnia 1.01.2018
Rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego a "pozostawienie" w kosztach podatkowych dotychczasowych rat leasingowych
Spółka z o.o. zawarła na 3 lata umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy. Przed upływem okresu, na jaki zawarto umowę leasingu, spółka zamierza wykupić ten samochód, co spowoduje przedterminowe rozwiązanie ww. umowy. Czy fakt ten spowoduje konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wartości ujętych w tych kosztach opłat leasingowych?
Nie. Przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu nie skutkuje koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość ujętych dotychczas w tych kosztach opłat leasingowych. |
Przypomnijmy, że z leasingiem operacyjnym mamy do czynienia wówczas, gdy zawarta umowa spełnia warunki określone w art. 17b ustawy o PDOP, tj. m.in. gdy została ona zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne (jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości - na okres co najmniej 5 lat). W przypadku umowy spełniającej warunki do uznania za leasing operacyjny, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (z zastrzeżeniem, które tu pomijamy).
Jak z powyższego wynika, uznanie umowy za leasing operacyjny uzależnione jest od okresu, na jaki została zawarta umowa, a nie od okresu jej faktycznego trwania.
Jeśli zatem umowa, w momencie jej zawarcia, spełniała przesłanki do uznania jej za leasing operacyjny, to spółka słusznie zaliczała do kosztów uzyskania przychodów opłaty leasingowe (oczywiście z uwzględnieniem ogólnych zasad kwalifikowania wydatków do kosztów podatkowych). Faktu tego nie zmienia rozwiązanie umowy przed upływem okresu, na jaki ją zawarto, także gdy nastąpi to przed upływem okresu warunkującego uznanie umowy za leasing operacyjny. A zatem przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego nie skutkuje koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość ujętych w tych kosztach opłat leasingowych.
Taki pogląd prezentują także organy podatkowe, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.286.2017.2.PH. Według niego:
"(...) w sytuacji, gdy w czasie krótszym od okresu podstawowego nastąpi rozwiązanie umowy leasingu, która w momencie zawarcia spełniała wymienione warunki do uznania jej za umowę leasingu (...), nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o zapłacone dotychczas opłaty leasingowe, ponieważ w sytuacji tej znajdzie zastosowanie zasada kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu określona w art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. (...)"
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|