Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
Zaliczanie do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych
Przy leasingu finansowym to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Czy w przypadku samochodów osobowych korzystający musi pamiętać o ograniczeniu w zaliczaniu takich odpisów do kosztów podatkowych?
Tak. Do kosztów podatkowych można zaliczyć odpisy amortyzacyjne obliczone od wartości samochodu nieprzewyższającej równowartości 20.000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania.
Podatnik, który wziął w leasing finansowy jakiś składnik majątku, ustala jego wartość początkową i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z tytułu takiego leasingu płaci finansującemu raty, na które składa się część kapitałowa i odsetkowa. Ustawodawca nie przewidział szczególnego sposobu ustalania wartości początkowej takiego składnika majątku, jak też szczególnych zasad jego amortyzacji. Do tych składników majątku mają zastosowanie te same ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, jak w przypadku innych składników majątku.
W zakresie kosztów z tytułu amortyzacji samochodów osobowych takie ograniczenie zostało zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 4 updof i art. 16 ust. 1 pkt 4 updop. W świetle tych przepisów, nie są kosztami uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywane na zasadach określonych w ustawie, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania.
Kursy średnie walut obcych ogłaszane przez NBP dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Dodajmy, że w przypadku leasingu finansowego samochodu osobowego będzie miało także zastosowanie ograniczenie, które dotyczy kosztów związanych z ubezpieczeniem takiego pojazdu. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 47 updof i art. 16 ust. 1 pkt 49 updop, kosztem uzyskania przychodów nie są składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Przeliczenia kwoty wyrażonej w euro na złote:
- podatnicy PIT dokonują według kursu sprzedaży walut obcych,
- podatnicy CIT dokonują według kursu średniego,
ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Wskazane ograniczenie odnosi się do składki, której wysokość jest uzależniona od wartości przedmiotu ubezpieczenia, czyli auto casco.
Ustawodawca nie przewidział natomiast ograniczeń dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odsetkowej raty leasingowej. Należy przy tym jednak pamiętać o konieczności spełnienia ogólnej definicji kosztu zawartej w art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|