Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015
Wydatki związane z leasingiem operacyjnym w kosztach
Podpisanie przez przedsiębiorcę umowy leasingu operacyjnego wiąże się z obowiązkiem ponoszenia różnego rodzaju opłat związanych z zawarciem takiej umowy oraz z późniejszym użytkowaniem przedmiotu leasingu. Mimo wieloletniego funkcjonowania na rynku tego rodzaju umów, przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości w zakresie uwzględniania w kosztach podatkowych wydatków leasingowych.
Przedsiębiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego. Czy opłata wstępna stanowi koszt podatkowy w całości w dacie poniesienia?
Przez długi czas organy podatkowe stały na stanowisku, że wstępna opłata leasingowa podlega uwzględnieniu w kosztach uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingowej. Dopiero pismo Departamentu Podatków Dochodowych z dnia 5 grudnia 2011 r., nr DD6/033/87/ORK/11/PK-1299, wyjaśniające, iż wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia, spowodowało inne podejście fiskusa do omawianej kwestii. Pismo to, co prawda, nie stanowiło interpretacji ogólnej, niemniej jednak organy podatkowe zaczęły wydawać interpretacje indywidualne zgodne ze stanowiskiem resortu w nim przedstawionym.
Obecnie, jeśli opłata wstępna pobierana przy zawieraniu umowy leasingu operacyjnego ma charakter samoistny, nie jest przypisana do poszczególnych rat leasingowych ani do okresu, na jaki leasing został zawarty, a jej poniesienie warunkuje realizację umowy leasingu, to opłata taka, zdaniem fiskusa, może być zaliczona do kosztów jednorazowo w momencie poniesienia (patrz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 lipca 2014 r., nr IBPBI/1/415-466/14/AP).
Organy podatkowe dopuszczają jednocześnie możliwość rozliczania wstępnej opłaty leasingowej przez cały czas trwania umowy leasingowej w przypadku, gdy podatnicy prowadzący księgi rachunkowe taki sposób rozliczenia tej opłaty stosują dla potrzeb bilansowych. Wówczas wstępna opłata leasingowa również podatkowo może być rozliczana w czasie (patrz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 grudnia 2014 r., nr IBPBI/1/415-1147/14/ESZ).
Przedmiotem leasingu operacyjnego jest samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 euro. Czy raty leasingowe są w całości kosztem?
To, czy wartość samochodu osobowego przekracza 20.000 euro istotne jest w przypadku, gdy pojazd ten jest środkiem trwałym. Wówczas bowiem do kosztów podatkowych nie można zaliczyć odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości początkowej takiego samochodu przekraczającej ten limit (art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop).
Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w odniesieniu do rat leasingu operacyjnego. Gdy wartość samochodu osobowego w leasingu operacyjnym przekracza równowartość 20.000 euro, to raty leasingowe są w całości kosztem podatkowym u korzystającego.
Raty leasingu operacyjnego są kosztem w pełnej wysokości.
Czy wydatki na transport do siedziby firmy maszyny produkcyjnej, która przez przedsiębiorcę będzie użytkowana na podstawie leasingu operacyjnego, stanowią koszt uzyskania przychodów?
Będąca przedmiotem leasingu operacyjnego maszyna produkcyjna będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i tym samym jej użytkowanie przyczyni się do powstania przychodu z tej działalności. Oznacza to, że wydatki na jej transport do siedziby firmy także związane są z prowadzoną działalnością i wobec tego mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
Za samochód osobowy używany w ramach leasingu operacyjnego opłacam składki OC i AC. Czy składki te mogą zostać zaliczone do kosztów w pełnej wysokości, czy z uwzględnieniem limitu 20.000 euro?
Z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdop wynika, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Wspomniane ograniczenie w zaliczaniu do kosztów składek ubezpieczeniowych dotyczących samochodu osobowego ma także zastosowanie, gdy samochód taki użytkowany jest na podstawie leasingu operacyjnego, ale podobnie jak w przypadku pozostałych samochodów osobowych nie dotyczy ono wszystkich rodzajów składek. Przedsiębiorca zaliczając do kosztów składki powinien powyższe ograniczenie zastosować wyłącznie w odniesieniu do składki autocasco (AC). Składkę od odpowiedzialności cywilnej (OC) może natomiast uwzględnić w kosztach podatkowych w pełnej wysokości.
Rozwiązałem umowę leasingu operacyjnego przed upływem terminu, na jaki była zawarta. Czy powinienem wyłączyć z kosztów podatkowych uwzględnione w nich opłaty leasingowe?
Podatnik, który w okresie trwania umowy leasingu ujmował w kosztach podatkowych opłaty leasingowe, nie ma obowiązku korygowania ich o wartość tych opłat w przypadku rozwiązania umowy leasingu przed upływem okresu, na jaki umowa ta była zawarta. W momencie ponoszenia opłaty te były związane z działalnością gospodarczą i przyczyniały się do osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia albo zachowania ich źródła.
Zawiesiłem prowadzoną działalność na okres 6 miesięcy. W takcie zawieszenia będę opłacał raty leasingu operacyjnego. Czy raty te są kosztem?
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia. Takimi zobowiązaniami są m.in. opłaty z tytułu rat leasingu operacyjnego, gdy obowiązek ich ponoszenia powstał przed zawieszeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku regulowanie tych zobowiązań służy zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, stąd wydatki poniesione na opłacenie rat leasingowych stanowią koszt uzyskania przychodu.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.)
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|