Gazeta Podatkowa nr 88 (1129) z dnia 3.11.2014
Koszty leasingu samochodu osobowego
W sytuacji gdy spółka zawrze umowę leasingu samochodu osobowego, spełniającą warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o pdop, czyli umowę tzw. leasingu operacyjnego, wówczas opłaty ustalone w tej umowie, ponoszone przez nią w podstawowym okresie umowy, będą stanowić koszty uzyskania przychodów spółki w pełnej wysokości. Wpływu na ten sposób rozliczenia przedmiotowych opłat nie ma fakt, że wartość początkowa samochodu przekracza równowartość 20.000 euro.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z o.o. prowadząca działalność w zakresie opieki zdrowotnej planuje zawarcie umowy leasingu samochodu osobowego, którego wartość znacznie przewyższy 20.000 euro. Umowa ta ma być zawarta na okres co najmniej 4 lat i będzie spełniać warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o pdop pozwalające na uznanie jej za umowę tzw. leasingu operacyjnego.
W zaprezentowanej sytuacji spółka miała wątpliwości, z uwagi na wartość samochodu, czy będzie mogła obciążać koszty podatkowe pełną kwotą płaconych rat leasingowych, czy też powinna ich rozliczanie w kosztach uzyskania przychodu w jakiś sposób limitować. Jednocześnie przedstawiając własne stanowisko uznała, że może zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych raty leasingowe w pełnej poniesionej wysokości. Z art. 16 ust.1 punkt 4 ustawy o pdop wynika bowiem, że wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają odpisy amortyzacyjne dokonywane od stanowiących środki trwałe samochodów osobowych o wartości powyżej 20.000 euro. Ponieważ spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, wskazane ograniczenie nie ma w jej przypadku zastosowania. Ponadto z uwagi na to, że wykonuje usługi zwolnione z VAT, co nie pozwala jej na odliczenie tego podatku zawartego w fakturach za opłaty leasingowe, spółka uznała, że może koszty podatkowe obciążać również tym nieodliczonym VAT.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy w wydanej interpretacji zgodził się ze stanowiskiem spółki. W dokonanym rozstrzygnięciu wskazał, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Przywołany przepis wprowadza zatem limit wartości odpisów amortyzacyjnych dotyczących samochodów osobowych stanowiących środki trwałe podatnika, które mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Tymczasem zawierając umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, leasingobiorca nie zalicza tego samochodu do środków trwałych oraz nie dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają w tym przypadku opłaty leasingowe regulowane w związku z zawartą umową. To powoduje, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop limitujący możliwość obciążania kosztów podatkowych w odniesieniu do leasingobiorcy nie ma zastosowania.
Odnosząc się natomiast do możliwości ujęcia w kosztach podatkowych podatku VAT wynikającego z faktury dotyczącej raty leasingowej organ podatkowy przywołał art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o pdop, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Na zasadzie wyjątku jest nim jednak podatek naliczony m.in. gdy podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Skoro zatem spółka wykonuje usługi zwolnione z VAT i w związku z tym nie może odliczyć podatku VAT dotyczącego raty leasingowej, to podatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodów spółki.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 września 2014 r., nr IBPBI/2/423-625/14/SD)
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|