Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (851) z dnia 20.08.2014
Rozwiązanie umowy leasingu a konieczność korekty kosztów podatkowych
Podatnik, który przedwcześnie rozwiązał umowę leasingu operacyjnego, nie musi wyłączać z kosztów podatkowych opłat leasingowych zaliczonych do ww. kosztów do czasu rozwiązania tej umowy. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 czerwca 2014 r., nr ITPB1/415-352/14/WM)
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego (tu: elektrowni wiatrowej). Z powodu coraz większych wymagań banku finansującego podatnik zmuszony był rozwiązać tę umowę - poprzez spłatę zobowiązania i wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu. Miał jednak wątpliwości, czy będzie musiał skorygować koszty podatkowe o opłaty leasingowe zaliczone do kosztów uzyskania przychodów do czasu rozwiązania ww. umowy. Organ podatkowy uznał, że nie będzie to konieczne. Wyjaśnił, że przepisy ustawy o PDOF nie określają skutków podatkowych rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przed czasem oznaczonym w umowie leasingowej. Odnoszą się tylko do rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie okresu podstawowego oraz w trakcie trwania umowy. W związku z tym ma tu zastosowanie ogólna zasada ujmowania wydatków w kosztach podatkowych, określona w art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF. Zgodnie z nią, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Odnosząc się do analizowanej sprawy, ostatecznie organ podatkowy wyjaśnił:
"(…) w sytuacji gdy w czasie krótszym od okresu podstawowego nastąpi rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego, która w momencie zawarcia spełnia (...) warunki do uznania jej za umowę leasingu, określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych, ponieważ ma tu zastosowanie zasada kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu określona w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz (…) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, iż w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty z tytułu umowy leasingu, które poniesione zostały do dnia rozwiązania umowy. (…)"
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|