Gazeta Podatkowa nr 55 (1096) z dnia 10.07.2014
Wcześniejsze zakończenie leasingu a korekta kosztów
W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania firmowych kosztów uzyskania przychodów o opłaty z tytułu umowy leasingu, które poniesione zostały do dnia rozwiązania umowy i obciążały koszty w trakcie jej trwania. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 czerwca 2014 r., nr ITPB1/415-352/14/WM.
Przedsiębiorca występujący z wnioskiem o wydanie interpretacji w sierpniu 2011 r. zawarł na okres 10 lat umowę leasingu operacyjnego elektrowni wiatrowej. Obecnie jednak jest zmuszony do jej zakończenia poprzez wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu z powodu coraz większych wymagań banku finansującego, którym nie jest w stanie sprostać. W przedstawionej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy będzie zobowiązany do korekty firmowych kosztów podatkowych o opłaty leasingowe dokonane do czasu rozwiązania umowy.
Fiskus w wydanej interpretacji wyszedł od warunków uznania danej umowy za tzw. leasing operacyjny, zawartych w art. 23b ust. 1 ustawy o pdof. Następnie stwierdził, że w sytuacji, gdy zawarta umowa leasingu spełnia kryteria określone w tym przepisie oraz finansujący w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 ww. ustawy, to podatnik będący korzystającym (leasingobiorcą) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem tej umowy.
Następnie organ podatkowy przyznał, że przepisy art. 23a-23l ustawy o pdof nie określają skutków podatkowych rozwiązania umowy leasingu przed czasem oznaczonym w tej umowie. Sankcjonują jedynie konsekwencje rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie okresu podstawowego oraz w trakcie trwania umowy.
Wobec powyższego, gdy do rozwiązania umowy leasingu operacyjnego dojdzie w czasie krótszym od okresu podstawowego, to o ile w momencie jej zawarcia spełnione były warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o pdof, jej zakończenie nie skutkuje obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych. Tu bowiem kwalifikacji kosztowej należy dokonać w oparciu o ogólną definicję kosztów podatkowych zawartą w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie ich źródła.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|