Gazeta Podatkowa nr 33 (1074) z dnia 24.04.2014
Limitowanie ubezpieczenia AC leasingowanego samochodu
Firma zawarła w marcu 2014 r. umowę leasingu operacyjnego na samochód posiadający homologację auta ciężarowego. W dniu podpisania umowy samochód ten został objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC, a wartość auta przyjęta w polisie do ubezpieczenia wyniosła ponad 125.000 zł. Ubezpieczenie to zgodnie z umową leasingu zobowiązany jest opłacać leasingodawca, który następnie refakturuje je na leasingobiorcę. Czy w tej sytuacji kosztem firmy użytkującej auto będzie cała składka ubezpieczeniowa, czy jej część przypadająca na wartość samochodu nieprzekraczającą 20.000 euro?
Limitowanie w kosztach uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie autocasco nie dotyczy samochodów innych niż auta osobowe - bez względu na to, czy stanowią one przedmiot leasingu operacyjnego, czy są własnością przedsiębiorcy je użytkującego.
W przypadku zawieranych przez przedsiębiorców umów leasingu operacyjnego, których przedmiotem są samochody, najczęściej do ponoszenia wydatków na ich ubezpieczenie zobowiązany jest, na podstawie umowy leasingu, korzystający (leasingobiorca). Zazwyczaj jednak umowę ubezpieczenia zawiera leasingodawca, który następnie kosztami opłacanych składek obciąża leasingobiorcę (tak jak ma to miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu). Jednak bez względu na to, kto jest stroną umowy ubezpieczenia, gdy składki opłaca leasingobiorca, wówczas z uwagi na to, że samochód jest przez niego wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, wydatki na ten cel podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Wydatki z tego tytułu nie zawsze obciążają koszty firmowe przedsiębiorcy w pełnej poniesionej wysokości. W odniesieniu do samochodów osobowych wydatki związane z ich ubezpieczeniem AC podlegają w kosztach limitowaniu. Jeżeli wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia przekracza równowartość 20.000 euro (przeliczaną u osób prawnych według kursu średniego NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, a u osób fizycznych - według kursu sprzedaży walut NBP z tego dnia), wówczas składka na to ubezpieczenie nie jest kosztem uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej jej część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdop i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Od wskazanej zasady ustawodawca nie przewidział wyjątków. Z tego względu limitowanie składki dotyczy każdego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, tj. zarówno stanowiącego, jak i niestanowiącego składnik majątku podatnika, w tym będącego przedmiotem umowy leasingu.
AC samochodów ciężarowych nie podlega limitowaniu w kosztach.
Wobec powyższego, jeżeli samochód będący przedmiotem leasingu, o którym mowa w pytaniu, nie jest autem osobowym, to nawet gdy jego wartość przyjęta dla celów zawartej umowy ubezpieczenia AC przekracza 20.000 euro, składka tego ubezpieczenia jest dla firmy kosztem uzyskania przychodów w pełnej poniesionej wysokości.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|