Gazeta Podatkowa nr 100 (1037) z dnia 16.12.2013
Opodatkowanie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu
W sytuacji gdy samochód osobowy zbywany po wykupieniu z leasingu był wcześniej wykorzystywany przez podatnika w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a wydatki związane z jego użytkowaniem na podstawie zawartej umowy leasingu stanowiły koszty podatkowe w tej działalności, to istnieje ścisłe (przedmiotowe i funkcjonalne) powiązanie pomiędzy tym składnikiem majątku a prowadzoną działalnością gospodarczą. Podobnie wykup przedmiotowego samochodu po zakończeniu jego leasingu należy uznać za następstwo zawarcia tej umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji nie można zaprzeczyć, że istnieje związek pomiędzy tym składnikiem majątku a prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wobec powyższego w pełni uzasadnione jest twierdzenie, że samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego był składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą, a jego wycofanie z tej działalności nastąpiło dopiero w następstwie jego wykupu na potrzeby prywatne (niezwiązane z działalnością gospodarczą). W efekcie przychód z odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, w tym także ze sprzedaży używanego przy prowadzeniu działalności gospodarczej samochodu, będącego wcześniej przedmiotem leasingu nawet w sytuacji jego wykupienia po zakończeniu umowy leasingu stanowi przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o pdof.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatniczka w działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy. W czasie jej trwania samochód był wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej, a czynsz leasingowy zaliczany był do firmowych kosztów podatkowych. Po zakończeniu umowy podatniczka wykupiła przedmiotowy samochód na cele prywatne, niezwiązane z działalnością gospodarczą. Po pół roku używania tego samochodu zamierza go sprzedać.
We wniosku o wydanie interpretacji podatniczka podkreśliła, że od momentu wykupu samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, nie zostanie odliczony podatek VAT naliczony wykazany na fakturze zakupu dokumentującej wykup, a wydatki na jego bieżącą eksploatację również nie będą obciążały kosztów podatkowych.
W przedstawionej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy sprzedaż przedmiotowego samochodu nie spowoduje u niej powstania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy lub przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego względu o wyjaśnienie tej kwestii wystąpiła do organu podatkowego. Przedstawiając jednocześnie własne stanowisko w tej kwestii uznała, że w opisanych przez nią okolicznościach sprzedaż samochodu będzie neutralna podatkowo.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wydanej interpretacji stwierdził, że zarówno przepis art. 14 ust. 1, jak i ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof nie wymieniają enumeratywnie wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla powstania takiego przychodu konieczne jest, aby określone w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof składniki majątku były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Przepis ten nie ogranicza się w opinii fiskusa tylko do składników majątku obecnie używanych w działalności gospodarczej. Jego zdaniem należy przyjąć, iż chodzi tu o składniki majątku, które są albo były używane w prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym dotyczy on zarówno składników majątkowych, które w chwili zbycia są, jak i tych które były, lecz już nie są używane w prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego względu organ podatkowy rozstrzygnął jak wskazano na wstępie.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 17 października 2013 r., nr IPTPB1/415-489/13-4/AP)
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|