Gazeta Podatkowa nr 75 (1012) z dnia 19.09.2013
Opłata za przygotowanie samochodu do wydania leasingobiorcy
Podpisaliśmy z firmą leasingową umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Leasingodawca obciążył nas kosztami w postaci opłaty wstępnej i za rejestrację pojazdu. W dniu wydania przedmiotu leasingu otrzymaliśmy od dostawcy samochodu (innej firmy) fakturę za przygotowanie pojazdu do wydania. Czy opłatę związaną z wydaniem samochodu możemy ująć w kosztach podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia, czy należy ją rozliczać w czasie trwania umowy?
Opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego, o którym mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. (art. 17b ust. 1 ustawy o pdop - Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.), stanowią u korzystającego koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych określonych w art. 22 ust. 1 i art. 15 ust. 1 tych ustaw). Jeśli są związane z prowadzoną działalnością, a przy tym służą osiągnięciu lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, mogą stanowić koszty podatkowe.
W leasingu operacyjnym kosztami uzyskania przychodów leasingobiorcy - oprócz typowych opłat w postaci np. czynszu leasingowego czy opłaty wstępnej - mogą być również inne opłaty (wydatki) poniesione w związku z tym leasingiem, jeśli zostały ustalone w umowie i na jej podstawie są opłacane przez korzystającego. Zatem, jeśli wspomniana w pytaniu opłata za przygotowanie samochodu do wydania leasingobiorcy została określona w umowie leasingu, którego przedmiot będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas jej wartość może stanowić koszt podatkowy u korzystającego.
Dla celów podatku dochodowego wydatki z tytułu opłat leasingowych są kwalifikowane jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Zasadniczo ujmuje się je w całości w kosztach podatkowych w dacie poniesienia. Jeżeli dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, wówczas stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (warunek rozliczenia w czasie nie dotyczy podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną).
Co prawda opłata, o której wspominają Czytelnicy, dotyczy przygotowania samochodu do wydania, jednak należy ją klasyfikować jako opłatę odrębną, niedotyczącą rat leasingowych, a ponadto ustaloną przez dostawcę samochodu, czyli inny podmiot niż leasingodawca. Należy ją więc traktować jako wydatek jednorazowy, podlegający ujęciu w kosztach uzyskania przychodów w dacie poniesienia.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|