Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (349) z dnia 1.07.2013
Korekta amortyzacji w leasingu finansowym
Raty leasingowe w części odsetkowej są u korzystającego kosztem podatkowym w dacie ich uiszczenia, a zatem w tym zakresie przepisy o zatorach płatniczych nie mają bezpośrednio zastosowania. Natomiast nieuregulowanie w odpowiednim terminie spłaty wartości początkowej powinno skutkować wyłączeniem z kosztów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego amortyzowanego przez korzystającego. |
Tak wynika z odpowiedzi przedstawiciela Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 14770.
Poruszone w interpelacji zagadnienie dotyczy zastosowania przepisów art. 15b updop w zakresie weryfikacji kosztów podatkowych w odniesieniu do podlegających amortyzacji środków trwałych nabywanych w wyniku realizacji umów leasingu finansowego.
Zdaniem posła regulacje wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. poz. 1342) doprowadziły do sytuacji, że nabywanie środków trwałych w ramach umów leasingu finansowego przestaje mieć jakiekolwiek uzasadnienie gospodarcze. Ponadto w przypadku umów zawartych przed 1 stycznia 2013 r. powoduje u podatnika negatywne skutki w podatku dochodowym z uwagi na fakt, że warunki i terminy płatności z nich wynikające nie są dostosowane do nowych przepisów. Poseł ten zapytał więc m.in. czy takie sformułowanie art. 15b ust. 6 i 7 updop, które obejmuje również zakup środków trwałych w ramach leasingu finansowego, jest niezamierzonym skutkiem powodującym sytuację, w której zakup środków trwałych w leasingu finansowym przestaje mieć uzasadnienie gospodarcze?
Odnosząc się do poruszonych w interpelacji zagadnień, przedstawiciel resortu finansów odpowiedział, że omawiane przepisy zostały wprowadzone w celu ograniczenia zjawiska tzw. zatorów płatniczych i tym samym poprawy płynności finansowej firm. Z uregulowań tych nie zostały wyłączone koszty związane z realizacją umów leasingu finansowego, a zatem powołane przepisy mają również zastosowanie do kosztów podatkowych wynikających z tych umów.
W leasingu finansowym korzystający wprowadza do ewidencji środków trwałych składnik majątku, od którego dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Poszczególne płatności przekazywane przez korzystającego finansującemu składają się z części odsetkowej oraz kapitałowej. Raty leasingowe w części odsetkowej są u korzystającego kosztem podatkowym w dacie ich uiszczenia. Zatem w tym zakresie przepisy o zatorach płatniczych nie mają bezpośredniego zastosowania, gdyż koszty podatkowe powstają w dacie faktycznej zapłaty raty.
Nieuregulowanie w odpowiednim terminie spłaty wartości początkowej powinno skutkować wyłączeniem z kosztów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego. Pod względem terminów płatności każda rata powinna być ustalana i rozliczana odrębnie. Po uregulowaniu zobowiązań korzystający ma prawo zaliczenia do kosztów wcześniej dokonanych zmniejszeń.
Przepisy art. 15b updop mają zastosowanie do tych kwot wynikających z faktur (innych dokumentów), które są zaliczane do kosztów podatkowych od 1 stycznia 2013 r. Wobec tego dotyczą również umów leasingu finansowego zawartych przed 1 stycznia 2013 r., jeżeli związane z tymi umowami kwoty są zaliczane do kosztów po dniu 31 grudnia 2012 r.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|