Gazeta Podatkowa nr 65 (1315) z dnia 16.08.2016
Wstępna opłata leasingowa w księdze podatkowej
Podatnik, który prowadzi księgę podatkową, wydatek z tytułu wstępnej opłaty leasingowej może zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo, pod datą jej poniesienia. Opłata ta ma bowiem charakter samoistny, bezzwrotny i nie jest przypisana do poszczególnych rat leasingowych. Z tego względu nie trzeba rozliczać jej w czasie. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 czerwca 2016 r., nr ILPB1/4511-1-304/16-4/KF.
Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji, jest wspólnikiem spółki zajmującej się działalnością produkcyjną. Spółka prowadzi księgowość w oparciu o księgę podatkową, w której ewidencjonuje koszty metodą kasową. W ramach wykonywanej działalności spółka m.in. nabyła maszyny produkcyjne na podstawie umowy leasingu. Umowa ta spełnia warunki do uznania leasingu za operacyjny. W przedstawionej sytuacji podatnik miał wątpliwość, czy poniesiona przez spółkę wstępna opłata leasingowa stanowi w całości koszt odnoszony w ciężar podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dniu jego poniesienia.
W jego ocenie opłatę wstępną w leasingu operacyjnym należało odnieść do kosztów uzyskania przychodów i wpisać do księgi podatkowej jednorazowo. Opłata ta ma bowiem charakter opłaty samoistnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych. Dodatkowo poniesienie tej opłaty jest warunkiem koniecznym realizacji umowy. Z tego względu nie można uznać jej za dotyczącą okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu. Pytający wskazał również, iż opłata wstępna (inicjalna) dotyczy nie tyle samego trwania umowy leasingu, co w ogóle prawa do skorzystania z niego. Korzystający ma bowiem obowiązek uiścić ją zanim jeszcze leasing zostanie uruchomiony i od wniesienia tej opłaty uzależnione jest, czy umowa będzie realizowana.
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Uznał on, iż opłaty leasingowe o charakterze wstępnym są wydatkami jednorazowymi, związanymi z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. Mają one generalnie charakter opłat samoistnych i bezzwrotnych, które nie są przypisane do poszczególnych rat leasingowych. Oznacza to, że na gruncie podatku dochodowego wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie.
Jednocześnie organ podatkowy zwrócił uwagę, że przepisy ustawy o pdof nie określają, w jakim momencie korzystający powinien uznać opłaty związane z leasingiem za koszty uzyskania przychodów. Przy rozstrzyganiu tej kwestii należy zatem posiłkować się ogólnymi zasadami potrącania kosztów przez podatników prowadzących księgę podatkową. Zgodnie z nimi, wydatek związany z uiszczeniem opłaty wstępnej trzeba zaewidencjonować w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jednorazowo w dacie jego poniesienia, tj. w dniu wystawienia faktury dokumentującej opłatę wstępną.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|