Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (899) z dnia 20.12.2015
Ubezpieczenie samochodu wliczone w ratę leasingu a koszt uzyskania
Spółka jawna użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. W umowie jest zapis, że przedmiot leasingu jest ubezpieczany w pełnym zakresie na koszt korzystającego. Czy wartość składki ubezpieczeniowej (OC, AC, KR, WMA, NW), doliczanej co miesiąc w odrębnej pozycji raty leasingowej, stanowi koszt uzyskania przychodów?
Jeżeli samochód jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to składka uzależniona od wartości samochodu (zwykle jest to AC) będzie kosztem uzyskania przychodów, jednak nie w pełnej wysokości, gdyż do wydatków na takie ubezpieczenie ma zastosowanie ograniczenie dotyczące limitu 20 tys. euro wartości samochodu osobowego. |
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PDOF.
Z kolei na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Jak z powyższego przepisu wynika, z kosztów uzyskania wyłączone są składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości szczegółowo w dalszej części przepisu określonej. Nie wszystkie jednak składki są wyłączone, chodzi tylko o te, których wysokość jest uzależniona od wartości samochodu - zwykle jest to AC. Żadnych wyłączeń w tym zakresie przepisy nie zawierają. Czy zatem przepis dotyczy takich składek także od samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy leasingu? Z brzmienia przepisu można wnioskować, że powinien dotyczyć także składek pierwotnie opłaconych przez leasingodawcę i refakturowanych na leasingobiorcę. Poprzez obciążenie składkami leasingobiorcy nie zmieniły one rodzaju wydatku. Jednak co w sytuacji, gdy składki (wszystkie, nie tylko AC) są wkalkulowane w cenę czynszu i korzystający nie ma wiedzy, które składki są uzależnione od wartości samochodu?
Niestety, wśród organów podatkowych nie ma zgodności co do stosowania tego ograniczenia do samochodów w leasingu. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2015 r., nr IBPBI/1/4511-288/15/AP, stwierdził:
"(...) skoro (jak wynika z wniosku) umowa ubezpieczenia samochodu, będącego przedmiotem leasingu operacyjnego została zawarta z firmą ubezpieczeniową przez finansującego (leasingodawcę), a wartość tego ubezpieczenia jest jedynie jednym z elementów kalkulacji wysokości rat leasingowych, które Wnioskodawca zobowiązany jest spłacać, to w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie znajdzie zastosowania ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, jeżeli w istocie umowa leasingu operacyjnego, o której mowa we wniosku, spełnia wszystkie wymogi określone w (...) art. 23b ww. ustawy, to Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej całą wartość rat leasingowych, w których wliczona została również wartość ubezpieczenia przedmiotu leasingu. (...)"
Takie też stanowisko zajął WSA w Gdańsku w nieprawomocnym jeszcze wyroku z 7 października 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1033/15 (wprawdzie dotyczącym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale z uwagi na brzmienie przepisu mającym zastosowanie także do ustawy o PDOF).
Także i tu przedmiotem sporu była kwestia, czy czynsz dzierżawy i opłata serwisowa ponoszone na rzecz wydzierżawiającego, w które wkalkulowane zostały koszty ubezpieczenia samochodów, w całości stanowią koszt uzyskania przychodu dzierżawcy. Zdaniem pytającej spółki - tak. Przeciwnego zdania był organ podatkowy. A WSA przyznał rację podatnikowi i orzekł m.in., że skoro spółka ubezpiecza samochody, z których korzysta w ramach zawartych umów leasingu operacyjnego, to ponosi ona wyłącznie koszty związane z leasingiem. Wkalkulowanie kosztów ubezpieczenia ponoszonych przez wydzierżawiającego w raty leasingowe nie powoduje - stwierdził WSA, że spółka może być uznana za podmiot ubezpieczający samochody, który uiszcza składki ubezpieczeniowe na rzecz ubezpieczyciela. Zatem zdaniem Sądu:
"(...) ograniczenie wynikające z treści art. 16 ust. 1 pkt 49 odnosi się zaś wyłącznie do składek na ubezpieczenie samochodu i tym samym nie może mieć zastosowania do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę. Spółka ponosi bowiem wyłącznie ekonomiczny ciężar składek opłacanych przez wydzierżawiającego, który ponoszone przez siebie wydatki wkalkulował w wartość opłat wymaganych z tytułu zawartych ze Spółką umów (czynszu dzierżawy i opłaty serwisowej). (...)"
Inne zdanie w tej kwestii zajął - wprawdzie w starszej interpretacji, ale nadal jest ona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (z 11 października 2011 r., nr ILPB4/423-241/11-5/ŁM), w której stwierdził:
"(...) koszty składek na ubezpieczenie samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jeżeli zgodnie z umową do ich ponoszenia zobowiązany jest korzystający, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
(...) Reasumując, ubezpieczenie OC samochodu będące elementem składowym umowy leasingu operacyjnego w całości stanowi (...) koszt uzyskania przychodów. Natomiast składka na ubezpieczenie AC stanowi koszt uzyskania przychodu z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 49 powołanej ustawy (odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF - przyp. red.). (...)"
Zważywszy na powyższe rozbieżności, podatnik sam powinien oszacować ryzyko związane z przyjęciem korzystnej dla siebie interpretacji. Trzeba przy tym podkreślić, że interpretacje organów podatkowych oraz wyroki WSA dotyczą tylko konkretnych podatników
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|