Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (888) z dnia 1.09.2015
Opłaty leasingowe dotyczące windy zamontowanej w niewykończonym budynku
Prowadzimy budowę własnego budynku biurowego. W budynku została zainstalowana winda, nabyta na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Budowa jest niezakończona, a opłaty leasingowe są już ponoszone. Czy czynsz inicjalny i ponoszone opłaty zwiększają wartość początkową budynku do chwili uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku?
Opłaty ponoszone z tytułu zawarcia umowy leasingu operacyjnego windy zainstalowanej w niewykończonym budynku należy rozliczać na ogólnych zasadach, kwalifikując je na dzień ich poniesienia do kosztów uzyskania przychodów. |
Wartość początkową budowanego budynku ustala się w wysokości kosztu wytworzenia, za który uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Do kosztu wytworzenia budynku nie zalicza się również wydatków na nabycie innych środków trwałych służących realizacji budowy ani urządzeń instalowanych w budynku, a stanowiących odrębne środki trwałe, np. klimatyzatory.
W praktyce takim odrębnym urządzeniem jest również zainstalowana w budynku winda towarowa czy osobowa. Zgodnie bowiem z KŚT, winda stanowi odrębny od budynku obiekt inwentarzowy. Jeżeli jej nabycie nastąpiłoby na podstawie umowy zakupu lub umowy leasingu finansowego, winda stanowiłaby podlegający amortyzacji środek trwały klasyfikowany do grupy 6 KŚT rodzaju 640 "Dźwigi osobowe i towarowe". W zakresie klasyfikacji wind podobnie wyjaśniają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2012 r., nr IPPB1/415-1053/11-2/ES czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 1 lipca 2010 r., nr IBPBI/1/415-393/10/AP.
Klasyfikacja Środków Trwałych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Odrębnym środkiem trwałym nie może być jednak winda zainstalowana w budynku na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z obcym środkiem trwałym odpłatnie wykorzystywanym przez korzystającego.
Przy kwalifikacji wydatków ponoszonych w związku z podpisaniem umowy leasingu operacyjnego zastosowanie znajdą przepisy art. 17b ustawy o PDOP. Jak z nich wynika, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środka trwałego stanowią koszt uzyskania przychodów korzystającego. Korzystający zalicza do kosztów uzyskania przychodów zarówno opłaty wstępne, jak i opłaty miesięczne.
Zakładając, że koszty opłat leasingowych stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem jednostki, będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu w takim przypadku należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, zaksięgowano na podstawie otrzymanej faktury leasingowej.
Tak więc w naszej ocenie, opłaty leasingowe ponoszone w związku z podpisaną umową leasingu operacyjnego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów niezależnie od terminu zakończenia prac wykończeniowych budynku.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|