Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (377) z dnia 1.09.2014
Stosowanie kwoty zmniejszającej podatek - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
Pracownik na umowę o pracę złożył dzisiaj (11 sierpnia 2014 r.) nowy PIT-2 informujący, że rozpoczął właśnie działalność gospodarczą. Wynagrodzenia płacimy do 27. Od kiedy nie potrącać ulgi? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 856220)
Wybrane wypowiedzi uczestników dyskusji
1) Przed pierwszą w roku wypłatą?
2) Pracownik jest zatrudniony od 2012 roku. Teraz założył działalność.
3) Ja bym uwzględniła w tej wypłacie.
4) Ten pracownik niepotrzebnie złożył nowy PIT-2, bo ten druk składa się, gdy płatnik ma potrącać ulgę. W Waszym przypadku pracownik powinien napisać pismo o zaprzestanie odliczania ulgi w związku ze zmianą jego sytuacji. I już w najbliższej wypłacie można nie potrącać ulgi, o ile oczywiście jego dg jest opodatkowana według skali.
Komentarz redakcji
Przede wszystkim uporządkujmy stan faktyczny.
Problem dotyczy pracownika zatrudnionego w firmie od 2012 r., który rozpoczął obecnie działalność gospodarczą. Pracodawca stosował temu pracownikowi kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek. Musiał więc posiadać oświadczenie pracownika (PIT-2) uprawniające do uwzględniania tej kwoty przy ustalaniu zaliczki na podatek. Dodajmy, że kwota ta w skali miesiąca wynosi w 2014 r. 46,33 zł (1/12 z 556,02 zł).
Obecnie pracownik podjął działalność gospodarczą i złożył ponownie oświadczenie PIT-2 w celu zaprzestania potrącania przez pracodawcę wymienionej kwoty. Czy postąpił słusznie? Nie. Na okoliczność zaprzestania stosowania kwoty zmniejszającej nie składa się oświadczenia PIT-2. Niemniej jednak pracownik powinien powiadomić zakład pracy o zmianie stanu faktycznego, powodującego utratę prawa do stosowania przez pracodawcę kwoty zmniejszającej (art. 32 ust. 4 updof). Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest podjęcie przez pracownika działalności gospodarczej, z której dochody są opodatkowane według skali podatkowej. Wówczas bowiem przy ustalaniu zaliczki na podatek od dochodów z tej działalności pracownik (podatnik) z mocy ustawy o PIT zobowiązany jest stosować tę kwotę i to w pełnej wysokości, tj. 556,02 zł.
Jeżeli zatem dochody z działalności są opodatkowane według skali podatkowej, to pracodawca nie może stosować kwoty zmniejszającej. Od kiedy powinien zaniechać tej czynności? Od momentu uzyskania stosowniej informacji od pracownika. Jeżeli zatem pracownik powiadomił pracodawcę 11 sierpnia, że od sierpnia prowadzi działalność gospodarczą, a wynagrodzenia wypłacane są 27 sierpnia, to już w sierpniu pracodawca powinien zaniechać stosowania kwoty zmniejszającej.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|