Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (453) z dnia 1.11.2017
Zasady podziału ulgi prorodzinnej między rodzicami
Mój były mąż spędza z naszą małoletnią córką tylko co drugi weekend. Uważa jednak, że ma prawo do połowy kwoty ulgi na dziecko. Moim zdaniem przysługującą mu kwotę należy ustalić proporcjonalnie do czasu, jaki spędza z dzieckiem. Kto ma rację?
Rodzice, którzy nie porozumieją się w sprawie podziału ulgi, muszą się nią podzielić po połowie.
Rodzic może zasadniczo skorzystać z ulgi na dziecko, o ile w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską wobec małoletniego dziecka. W przypadku gdy warunek ten spełniają oboje rodzice małoletniego dziecka, kwota ulgi na to dziecko przysługuje im łącznie. Taką zasadę wyraża wprost art. 27f ust. 4 updof. Jednocześnie na podstawie tego przepisu rodzice mają prawo podzielić kwotę ulgi w ustalonej przez nich dowolnie proporcji. Przyjmuje się, że to uprawnienie ma charakter przywileju, który znajduje zastosowanie wyłącznie pod warunkiem, że zgodę na ustalenie określonej proporcji kwoty odliczenia wyrażają oboje rodzice. Ich zgodne działanie jest konieczne, bowiem niedopuszczalna jest sytuacja, gdy suma kwot odliczonych przez oboje rodziców przekroczy wartość przysługującej ulgi. W rezultacie w razie braku porozumienia co do podziału kwoty ulgi, każdy z rodziców ma prawo do odliczenia połowy kwoty ulgi. Wymóg równego podziału kwoty ulgi wynika z treści przywołanego wcześniej art. 27f ust. 4 updof. Prezentowane stanowisko ma potwierdzenie w wyjaśnieniach organów podatkowych oraz orzecznictwie sądów administracyjnych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 czerwca 2017 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.11.2017.1.BK i wyrok NSA z 27 lipca 2016 r., sygn. akt II FSK 2360/15).
Odpowiadając na pytanie podatniczki, należy więc stwierdzić, że rację ma jej były mąż. Przy czym jego prawo do części ulgi uzależnione jest od tego, czy faktycznie wykonuje wobec dziecka władzę rodzicielską. Będzie tak, o ile sprawuje on nad dzieckiem faktyczną pieczę w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój, a w szczególności jeżeli zaspokaja potrzeby fizyczne, edukacyjne i duchowe dziecka.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|