płyta PIT 2010
Stosowanie ulgi prorodzinnej przez rozwiedzionych małżonków
W wyroku rozwodowym sąd orzekł o pozostawieniu na równi obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej i jednocześnie obciążył podatnika obowiązkiem opłacania alimentów na rzecz dwojga małoletnich dzieci, które pozostały przy matce. Podatnik utrzymuje bliski kontakt z dziećmi, które spędzają u niego kilka dni w tygodniu. Organizuje dzieciom pozalekcyjne zajęcia (basen, kino) oraz spędza z nimi czas w okresie wakacji i ferii zimowych. Czy w tych okolicznościach wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi daje podatnikowi prawo do korzystania z ulgi na dzieci?
Mimo rozwodu podatnik wykonuje władzę rodzicielską nad swoimi małoletnimi dziećmi. Jeżeli więc spełni inne wymogi określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące prawo do ulgi na dzieci, będzie mógł w rozliczeniu rocznym 2010 skorzystać z tej ulgi.
Stosunki między rodzicami a dziećmi regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z regulacji tych wynika, że dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską. Natomiast władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, a każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania. W przypadku orzeczenia rozwodu sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. W tym zakresie, na ich zgodny wniosek, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom (art. 58 § 1 i 1a K.r.o.).
W sytuacji gdy rozwiedzeni rodzice oboje wykonują władzę rodzicielską, każdemu z nich przysługuje prawo do ulgi na dzieci. Polega ona na odliczeniu od podatku, obliczonego według skali podatkowej i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne, przysługującej na każde małoletnie dziecko określonej kwoty.
Odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską. Odliczenie tak ustalonej kwoty ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców, którzy mogą odliczyć ją od podatku w częściach równych lub w dowolnej ustalonej przez siebie proporcji.
Uwzględniając te regulacje, określone w art. 27f ust. 2 i 4 updof, można stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnikowi będzie przysługiwało prawo do ulgi na dzieci. Podatnik wraz z byłą małżonką powinni jednak ustalić, w jakiej części każde z nich skorzysta z tej ulgi. Łączna kwota dokonanych przez nich odliczeń nie może bowiem przekroczyć maksymalnej kwoty ulgi przysługującej na każde dziecko.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|