Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (311) z dnia 1.12.2011
Wartość świadczeń rzeczowych otrzymanych przez bezrobotnego nie korzysta ze zwolnienia od podatku
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.) przewiduje różne działania w celu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Działania te mogą polegać m.in. na przyznaniu pomocy materialnej na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wsparciu przygotowania zawodowego, organizowaniu programów specjalnych.
Osoby bezrobotne, które w ramach takich działań otrzymają pomoc materialną, mogą być w związku z tym obowiązane do rozliczenia podatku dochodowego. W rozumieniu art. 11 ust. 1 w związku z art. 9 ust. 1 updof, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, stanowią bowiem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, za wyjątkiem dochodów wolnych od tego podatku oraz dochodów, od których na mocy przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Do świadczeń otrzymywanych przez osoby bezrobotne odnoszą się zwolnienia przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 102, 121 i 128 updof. Dotyczą one:
1) zwrotu kosztów otrzymanych przez bezrobotnego na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu:
- przejazdu do miejsca pracy,
- przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne,
- przejazdu do miejsca odbywania stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
- przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych,
- zakwaterowania w miejscu pracy lub miejscu odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych,
- przejazdu na egzamin,
2) jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
3) świadczeń wypłacanych bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych.
Analizując powołane przepisy, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 października 2011 r., nr IPTPB2/415-403/11-2/MP uznał, że zakres tych zwolnień nie obejmuje:
a) świadczeń w naturze i świadczeń rzeczowych,
b) świadczenia pieniężnego w postaci jednorazowej premii za samodzielne znalezienie i utrzymanie zatrudnienia przez co najmniej trzy miesiące.
W rezultacie organ podatkowy stwierdził, że przyznanie tego rodzaju świadczeń przez wnioskodawcę realizującego program specjalny na podstawie art. 66a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, spowoduje u świadczeniobiorców powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Wnioskodawca będzie więc zobligowany sporządzić tym osobom informacje PIT-11, wykazując w nich wartość udzielonych świadczeń.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|