Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (422) z dnia 20.07.2016
Ulga na pełnoletnie, uczące się dziecko a korekta zeznania podatkowego
Małżonkowie złożyli wspólne zeznanie podatkowe. Nie skorzystali w nim z ulgi na studiującego 21-letniego syna, mimo że w danym roku podatkowym uzyskał on dochody ze stypendium w wysokości nieprzekraczającej limitu zwolnienia podatkowego. Czy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi na dziecko w drodze korekty zeznania?
Tak. Jeżeli dochody uzyskane przez syna były wolne od podatku, to przy założeniu, że były spełnione wszystkie pozostałe warunki uprawniające do ulgi na dziecko, małżonkowie mogą skorzystać z tej ulgi w drodze korekty zeznania.
Na zasadach określonych w art. 27f updof, rodzice mogą korzystać z ulgi na dziecko pełnoletnie, które utrzymywali w wykonywaniu ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego. Przy czym, jeżeli pełnoletnie dziecko nie otrzymuje zasiłku (dodatku) pielęgnacyjnego lub renty socjalnej, to skorzystanie przez rodziców ze wspomnianej ulgi uzależnione jest m.in. od spełnienia przez dziecko przesłanek określonych w art. 6 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 8 i 9 updof.
Oznacza to, że ulga przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, o ile uczy się ono w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie.
Wysokość ulg podatkowych, w tym ulgi na dzieci, podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Pełnoletnie, uczące się dziecko musi ponadto spełniać kryterium dochodowe. Istotny jest przy tym rodzaj osiąganych przez nie dochodów (przychodów), a także czy podlegają one opodatkowaniu i na jakich zasadach. Aby rodzice w rozliczeniu podatkowym mogli zastosować ulgę, pełnoletnie dziecko nie może w danym roku podatkowym:
- prowadzić działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, do których mają zastosowanie przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem liniowym, podatkiem tonażowym albo podatkiem zryczałtowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej,
- uzyskać dochodów podlegających opodatkowaniu w sposób określony w art. 27 lub art. 30b updof, w łącznej wysokości przekraczającej limit 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.
Gdy kryterium dochodowe nie jest zachowane, rodzice tracą prawo do całej ulgi prorodzinnej, choćby przez część roku spełnione były warunki pozwalające ją zastosować.
Wprowadzając w art. 6 ust. 4 pkt 3 updof limit dochodów pełnoletniego uczącego się dziecka, ustawodawca wskazał wyłącznie na "dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b". Z literalnego brzmienia tego przepisu można zatem wywieść, że limit ten nie obejmuje dochodów, które są wolne od podatku dochodowego.
Do kategorii dochodów wolnych od podatku należą niektóre stypendia, w tym m.in. wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof, tj. stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych. Tego rodzaju stypendia objęte są zwolnieniem od podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3.800 zł, a zatem podatek dochodowy płaci się dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.
Odnosząc te regulacje do sytuacji przedstawionej w pytaniu, należy stwierdzić, że jeżeli syn podatników osiągał w roku podatkowym wyłącznie dochody ze stypendium, a ich wysokość nie przekroczyła limitu zwolnienia, to takie dochody w żaden sposób nie wpływały na ich prawo do ulgi na to dziecko. Zakładając zatem, że spełnione są również pozostałe wymogi warunkujące prawo do ulgi na dziecko, mogą oni skorzystać z tego odliczenia w drodze korekty zeznania podatkowego.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|