Gazeta Podatkowa nr 38 (1288) z dnia 12.05.2016
Niższa stawka podatku u przedsiębiorcy
Prowadzę jednoosobową firmę produkcyjną opodatkowując przychody z tej działalności na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Otrzymałem od zagranicznego kontrahenta tak duże zlecenie, że moje dochody z tego źródła w lipcu 2016 r. przekroczą próg podatkowy. Jednak za 2016 r. będę się rozliczał z niepracującą żoną, co spowoduje, że w efekcie i tak nasze wspólne dochody będą opodatkowane według 18% stawki podatku. Czy mógłbym w tej sytuacji złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o opłacaniu do końca roku zaliczek na podatek według 18% stawki, aby nie nadpłacać podatku?
NIE. Osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, w przeciwieństwie do tzw. etatowców uzyskujących dochody z umowy o pracę, po przekroczeniu progu podatkowego nie mają możliwości opłacania zaliczek na podatek dochodowy według niższej stawki.
Obowiązek wpłaty zaliczki na podatek od dochodu przedsiębiorcy korzystającego z opodatkowania według skali podatkowej powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (art. 44 ust. 3 ustawy o pdof). Zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy. Natomiast za kolejne miesiące ustala się ją w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Przedsiębiorca uzyskujący przychody opodatkowane w ten sposób - jak już wskazaliśmy - zobowiązany jest do ustalania zaliczki na podatek m.in. w oparciu o art. 27 ustawy o pdof. Stąd za miesiące, w których podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 85.528 zł, powinien opłacać zaliczkę w wysokości 18%. Natomiast począwszy od miesiąca, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył tę kwotę, zobowiązany jest obliczać zaliczkę z zastosowaniem 32% stawki podatku.
Ujednolicone teksty ustaw o podatku dochodowym dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Od zaprezentowanych reguł obliczania podatku w trakcie roku podatkowego od dochodu z działalności gospodarczej ustawodawca nie przewidział wyjątków. Odstępstwo od ścisłego stosowania skali podatkowej zarezerwował jedynie dla osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy, umożliwiając pobór zaliczki według niższej stawki podatku (tj. 18% zamiast 32%). Taka możliwość dotyczy m.in. sytuacji, gdy dochody podatnika-pracownika przekraczają górną granicę pierwszego przedziału skali, a małżonek podatnika nie uzyskuje żadnych dochodów lub jego dochody mieszczą się w pierwszym przedziale skali.
W konsekwencji Czytelnik, jako przedsiębiorca opodatkowany według skali podatkowej, w związku z przekroczeniem w lipcu 2016 r. dochodu w wysokości 85.528 zł, będzie miał obowiązek opłacania zaliczek na podatek w wysokości 32%, pomimo że jego żona, z którą zamierza rozliczyć się we wspólnym zeznaniu, w ogóle nie osiąga dochodów.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|