Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (406) z dnia 20.11.2015
Prawo do ulgi abolicyjnej
Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawierane przez Polskę dopuszczają dwie metody unikania podwójnego opodatkowania, tj. metodę:
1) wyłączenia z progresją oraz
2) proporcjonalnego odliczenia.
Metody te różnią się sposobem wyliczenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym, przy tym samym dochodzie podatek obliczony przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia jest wyższy od podatku obliczonego według metody wyłączenia z progresją.
Ulga abolicyjna wprowadzona została w celu zniwelowania tych różnic. Jej mechanizm polega na tym, że od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, odlicza się kwotę stanowiącą różnicę między kwotą podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Zwróć uwagę!
Ulgę abolicyjną mogą stosować podatnicy, którzy według metody proporcjonalnego odliczenia rozliczają zagraniczne dochody opodatkowane:
|
Osiąganie za granicą dochodów (przychodów), do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia jest głównym, ale nie jedynym wymogiem nabycia prawa do ulgi abolicyjnej. Z art. 27g ust. 1 updof regulującego tę ulgę wynika, że podatnicy mogą z niej skorzystać również pod warunkiem, że:
1) podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
2) uzyskują za granicą przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z działalności wykonywanej osobiście,
- z działalności gospodarczej, lub
- z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.
Przykład
Podatnik w 2015 r. uzyskał dochody:
W roku podatkowym nie opłacił składek na ubezpieczenie zdrowotne. Za granicą uiścił natomiast podatek w wysokości 6.920 zł (kwota przyjęta hipotetycznie). W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania do zagranicznych dochodów znajdzie zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia. W zeznaniu podatnik skorzysta z ulgi abolicyjnej. Wyliczenie kwoty ulgi abolicyjnej będzie przebiegać następująco:
|
Możliwość zastosowania ulgi abolicyjnej wyklucza osiąganie wspomnianych wcześniej dochodów ze źródeł położonych w krajach i na terytoriach uznawanych za tzw. raje podatkowe. Są one wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 599).
Rozporządzenie określające kraje i terytoria uznawane za tzw. raje podatkowe dostępne jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
W orzecznictwie sądów administracyjnych zwraca się uwagę, że dla zastosowania tej ulgi istotne jest, by osiągnięty przez podatnika dochód był opodatkowany w państwie źródła oraz w państwie rezydencji. Inaczej mówiąc, ulga przysługuje, w sytuacji gdy oba państwa roszczą sobie prawo do opodatkowania tego samego dochodu. Jeśli zaś podatnik zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z państwem źródła podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, to nie dochodzi do podwójnego opodatkowania. Tym samym nie można stosować którejkolwiek z metod zapobiegających podwójnemu opodatkowaniu. W efekcie nie ma też podstaw do korzystania z ulgi abolicyjnej. Takie stanowisko wynika m.in. z wyroku WSA w Szczecinie z 15 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 148/14 (orzeczenie nieprawomocne).
W jednym z kolejnych numerów Przeglądu Podatku Dochodowego odniesiemy się do problemu korzystania z ulgi abolicyjnej, w sytuacji gdy podatnik nie zapłacił podatku za granicą.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|