Gazeta Podatkowa nr 55 (783) z dnia 11.07.2011
Wydatki na samochody oddane zleceniobiorcom
Wydatki ponoszone przez firmę na bieżącą eksploatację samochodów oddanych w najem zleceniobiorcom, stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów. Tak rozstrzygnął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2011 r., nr ILPB1/415-298/11-2/IM.
Wnioskodawca, który wystąpił do organu podatkowego, jest wspólnikiem spółki zajmującej się obrotem nieruchomościami. Spółka ta zawiera umowy zlecenia z przedsiębiorcami, będącymi osobami fizycznymi, na wykonanie usług polegających m.in. na prezentowaniu nieruchomości, doradztwie, udzielaniu konsultacji, pozyskiwaniu dokumentacji nieruchomości.
Dla celów wykonania wskazanych umów spółka przekazuje zleceniobiorcom w najem leasingowane przez nią samochody ciężarowe (z kratką). Zgodnie z zawartymi umowami, korzystanie z aut służy wyłącznie celom umowy. Koszty eksploatacji (paliwo, ubezpieczenie, bieżące naprawy, przeglądy, opłaty leasingowe itp.) pokrywa spółka, na którą są wystawiane faktury je dokumentujące. W opisanym stanie faktycznym wspólnik miał jednak wątpliwości, czy wydatki te mogą obciążać koszty podatkowe spółki.
Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, że kwalifikując określone wydatki do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej należy brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się do osiągnięcia przychodu. Ponadto należy je analizować pod kątem racjonalności, czyli ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności. Zdaniem organu, z definicji kosztu podatkowego wynika, że wykorzystywanie w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest warunkiem koniecznym dla uznania wydatków związanych z eksploatacją określonego składnika majątku za koszt uzyskania przychodu.
Organ szczególnie podkreślił przy tym, iż wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją samochodu a osiągniętym przychodem spoczywa na podatniku. To on bowiem osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków związanych z eksploatacją wymienionego samochodu do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej i obniżeniu podstawy opodatkowania.
Mając powyższe na uwadze organ podatkowy stwierdził, że chociaż wskazanych przez podatnika wydatków nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami spółki, to ich poniesienie jest racjonalnie uzasadnione w kontekście prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają bowiem, w znaczeniu obiektywnym, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, warunki do uznania ich za koszt podatkowy.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|