Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (439) z dnia 1.04.2017
Sprzedaż poleasingowego samochodu
W czasie trwania umowy leasingu korzystałem z leasingowanego samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Po upływie okresu umowy wykupiłem samochód "na firmę", ale nie wprowadziłem go do majątku przedsiębiorstwa. Przekazałem go na potrzeby osobiste. Samochód używałem do celów prywatnych przez blisko rok. Czy sprzedaż takiego samochodu będzie neutralna podatkowo?
Tak, w opisanym przypadku zbycie samochodu będzie neutralne podatkowo.
Z odpłatnym zbyciem rzeczy przez osobę fizyczną, co do zasady, wiąże się powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Zależnie od okoliczności, uzyskany z tego tytułu przychód może być do celów podatkowych zaliczany do jednego z dwóch źródeł przychodu, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof) lub ze zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof).
W kontekście rozpatrywanego problemu należy zaznaczyć, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikuje się przychody ze zbycia składników majątku będących m.in. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w przypadku gdy:
- zbywany składnik majątku jest wykorzystywany na potrzeby związane z tą działalnością lub
- zbycie następuje przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany składnik majątku zostały wycofany z działalności.
Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Analiza tych przepisów prowadzi do wniosku, że neutralne podatkowo jest zbycie składnika majątku będącego m.in. środkiem trwałym wycofanego z działalności gospodarczej pod warunkiem, że między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, upłynęło 6 lat.
Z kolei, w razie zbycia rzeczy niezwiązanych z działalnością gospodarczą, lecz należących do majątku prywatnego podatnika, aby zdarzenie takie było neutralne podatkowo, wystarczy, że zbycie nastąpi po upływie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik daną rzecz nabył.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik najpierw używał w działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu, a po upływie okresu umowy skorzystał z opcji wykupu tego pojazdu. Mimo że zakupu dokonał "na firmę", czyli jako przedsiębiorca, to nie wykorzystywał samochodu na potrzeby prowadzonej działalności, lecz przeznaczył go na potrzeby osobiste.
W tych okolicznościach trzeba uznać, że samochód nie stanowił składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a updof, a przychód z jego zbycia należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof. Przy czym z uwagi na upływ wskazanego w tym przepisie sześciomiesięcznego okresu, zbycie samochodu będzie u podatnika neutralne podatkowo. To stanowisko potwierdzają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 stycznia 2017 r., nr 1061-IPTPB1.4511.895.2016.2.KU).
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|