Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (592) z dnia 20.08.2023
Koszty naprawy samochodu ciężarowego
Podatnik, który świadczy usługi transportowe, oddał do naprawy samochód ciężarowy stanowiący środek trwały. Naprawa nie miała związku z kolizją czy wypadkiem. Konieczna okazała się wymiana silnika. Łączne koszty naprawy oraz części zamiennej wyniosły 45.000 zł (netto). Czy poniesiony wydatek może zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych, czy ze względu na jego wysokość powinien zwiększyć wartość początkową środka trwałego?
Koszt remontu samochodu ciężarowego, bez względu na jego wysokość, podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, wpisując kwotę z faktury do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".
Sposób rozliczenia nakładów ponoszonych na środki trwałe zależy od tego, czy kwalifikują się one jako wydatki na ulepszenie czy remonty.
Stosownie do art. 22g ust. 17 updof, środki trwałe uważa się za ulepszone, jeśli suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł oraz nakłady te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Przy czym wartość użytkową mierzy się w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Z kolei pojęcie remontu środka trwałego nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych. Jednak w praktyce przyjmuje się, że celem remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego danego składnika. Zakres takich prac może obejmować również wymianę zepsutych lub zużytych części składowych. W takim przypadku wysokość nakładów pozostaje bez wpływu na sposób ich ujęcia w kosztach podatkowych.
Koszty remontu środka trwałego jako związane z działalnością gospodarczą stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof i podlegają potrąceniu jednorazowo w dacie poniesienia, tj. w dacie wystawienia faktury będącej podstawą ujęcia kosztu w podatkowej księdze (art. 22 ust. 6b updof). Natomiast nakłady powodujące ulepszenie środka trwałego podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c updof) i są ujmowane w rozliczeniu podatkowym poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej danego środka trwałego (art. 22 ust. 8 updof).
Przedstawione okoliczności stanu faktycznego pozwalają stwierdzić, że naprawa samochodu ciężarowego miała na celu jego przywrócenie do stanu używalności zgodnego z przeznaczeniem. Zasadny jest więc wniosek, że poniesione przez podatnika wydatki dotyczą remontu środka trwałego, a tym samym mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych i na podstawie faktury wpisane do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|