Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (615) z dnia 1.08.2024
Naprawa powypadkowa firmowego auta a ukryte zyski w estońskim CIT
Jesteśmy spółką z o.o. opodatkowaną estońskim CIT. Pracownik spowodował kolizję autem firmowym. Czy naprawa powypadkowa auta będzie ukrytym zyskiem, od którego trzeba zapłacić podatek?
W opisanym przypadku trudno się doszukać jakiejkolwiek - zarówno widocznej, jak i ukrytej - korzyści finansowej po stronie wspólnika spółki lub podmiotu z nim lub ze spółką powiązanego. Już sam ten fakt wyklucza zakwalifikowanie równowartości poniesionych przez spółkę kosztów z tytułu naprawy powypadkowej firmowego auta do "ukrytych zysków" w estońskim CIT.
Ryczałt od dochodów spółek potocznie zwany "estońskim CIT" stanowi alternatywny w stosunku do "klasycznego" model opodatkowania podatkiem dochodowym spółek będących podatnikami podatku dochodowego. Przedmiotem opodatkowania w tym podatku jest dochód odpowiadający wysokości - określonego zgodnie z przepisami o rachunkowości - zysku netto wypracowanego przez spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem, w części, w jakiej zysk ten, uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto, został przeznaczony:
- do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
- na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).
Głównym założeniem przyjętego w ryczałcie rozwiązania jest odroczenie obowiązku zapłaty przez spółki podatku dochodowego, zasadniczo aż do momentu, w którym zdecydują się one na wypłatę wypracowanych zysków na rzecz swoich udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników (których zamiennie będziemy nazywać wspólnikami).
Uczestnictwo w zyskach spółek prawa handlowego
Jednym z podstawowych uprawnień jakie przysługują wspólnikom spółek prawa handlowego, jest prawo do uczestniczenia w zysku spółki, będącym pochodną wyniku finansowego osiągniętego przez spółkę za miniony rok obrotowy. W zależności od formy ustrojowej danej spółki, uczestnictwo w zyskach spółki, przybierać może formę dywidendy przyznanej i wypłaconej jej wspólnikom, wypłaconej zaliczki na dywidendę, czy wypłaty części lub całości zysku spółki przeznaczonego do podziału między wspólników w ramach podziału jej wyniku finansowego.
Niekiedy jednak, z uwagi na możliwość wpływu wspólnika na decyzje gospodarcze spółki, dochodzić może do sytuacji, w których wspólnik lub podmiot ze wspólnikiem powiązany uczestniczy w bieżących zyskach spółki w drodze szczególnego kształtowania relacji gospodarczych spółki ze wspólnikiem lub z podmiotem ze wspólnikiem powiązanym. W takich przypadkach wspólnik lub podmiot ze wspólnikiem powiązany może stać się - kosztem wyniku finansowego spółki - beneficjentem określonych korzyści finansowych, których bez szczególnego wpływu wspólnika na decyzje spółki nie mógłby od spółki oczekiwać. Tego typu sytuacje w estońskim CIT nazwane są "ukrytymi zyskami".
Ukryte zyski w estońskim CIT
Ustawa o CIT, w części poświęconej estońskiemu CIT, "ukryte zyski" definiuje jako świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane przez spółkę podlegającą opodatkowaniu estońskim CIT w związku z prawem innych podmiotów do udziału w jej zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik spółki lub inny podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio ze spółką lub z jej udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (art. 28m ust. 3 updop).
Ustawodawca wskazuje przy tym tytułem przykładu przypadki wystąpienia takich ukrytych zysków, zaliczając do nich m.in.:
- pożyczkę udzieloną beneficjentowi,
- nadwyżkę wartości rynkowej przedmiotu transakcji kontrolowanej (transakcji z podmiotem powiązanym) ponad ustaloną w tej transakcji cenę,
- darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju,
- wydatki na reprezentację,
- dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów.
W wydanych 23 grudnia 2021 r. objaśnieniach podatkowych pt. "Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek" Minister Finansów potrzebę wprowadzenia w tym modelu opodatkowania podatkiem dochodowym regulacji dotyczących ukrytego zysku oraz zakres ich stosowania przedstawił w następujący sposób: "Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem".
Koszty spółki na naprawę samochodu firmowego a ukryte zyski
Jak wynika z pytania, wątpliwości spółki budzi to, czy poniesione przez nią wydatki związane z remontem powypadkowym samochodu firmowego mogą być zakwalifikowane do "ukrytych zysków" w estońskim CIT, w przypadku kiedy wspomniany remont był następstwem kolizji spowodowanej przez pracownika.
W związku z tymi wątpliwościami wskazać należy, że skoro remont dotyczył samochodu firmowego, to trudno jest się w opisanym przypadku doszukać jakiejkolwiek - zarówno widocznej, jak i ukrytej - korzyści finansowej po stronie wspólnika spółki lub podmiotu z nim lub ze spółką powiązanego. Już sam ten fakt wyklucza zakwalifikowanie równowartości takich wydatków do "ukrytych zysków" w estońskim CIT.
Za ukryty zysk w świetle przyjętej w ustawie CIT definicji oraz celu tej regulacji przyjąć bowiem należy tylko przypadki i świadczenia spółki, w których łącznie występują następujące warunki:
- świadczenie wykonane zostało przez spółkę w związku z prawem do udziału w jej zysku, inne niż podzielony zysk, zaś
- beneficjentem danego świadczenia, czyli podmiotem uzyskującym korzyść finansową, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik spółki lub inny podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio ze spółką lub z jej udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Gdyby jednak spółka poniosła koszty związane z remontem powypadkowym samochodu stanowiącego własność wspólnika albo podmiotu ze wspólnikiem powiązanego (oczywiście z wyłączeniem samej spółki), to wówczas - uwzględniając cel omawianej regulacji w estońskim CIT - można byłoby uznać, że poniesione przez spółkę koszty remontu powypadkowego podlegają zakwalifikowaniu do "ukrytych zysków". Podobnie do "ukrytych zysków" mogłaby zostać zaliczona część kosztów, w przypadku kiedy remont wykonywany byłby przez podmiot ze spółką lub jej wspólnikiem powiązany i w następstwie tych powiązań ponoszone przez spółkę koszty tego remontu zostałyby zawyżone.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|