Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018
Skutki podatkowe sprzedaży samochodu przez spółkę jawną na rzecz jej wspólnika
Spółka jawna w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód osobowy, który zaliczyła do środków trwałych i amortyzuje. Obecnie zamierza sprzedać ten samochód jednemu ze swoich wspólników (wspólnikami spółki są osoby fizyczne). W jaki sposób należy rozliczyć tę sprzedaż w zakresie podatku dochodowego? Czy z tego tytułu powstanie przychód podatkowy u wszystkich wspólników, także tego, który dokona zakupu samochodu?
Firmowy samochód osobowy, o którym mowa w pytaniu, stanowi składnik majątku spółki jawnej. Jest to majątek odrębny od majątków wspólników tej spółki. Spółka w ramach rozporządzania tym majątkiem może dokonać jego sprzedaży na rzecz jednego ze wspólników.
Wobec powyższego w przypadku sprzedaży środka trwałego przez spółkę jawną zarówno na rzecz jej wspólnika, jak i podmiotu niebędącego jej wspólnikiem zastosowanie znajduje art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zatem przychód uzyskany z tytułu sprzedaży samochodu będącego środkiem trwałym należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei w myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pdof w kosztach uzyskania przychodów związanych z tą transakcją można uwzględnić wydatki na nabycie tego pojazdu pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych stanowiących i niestanowiących kosztów podatkowych. W związku z tym kosztem uzyskania przychodów z tej sprzedaży będzie niezamortyzowana wartość samochodu.
Składniki majątku spółki jawnej nie stanowią prywatnego majątku jej wspólników.
Zarówno przychód ze sprzedaży środka trwałego, jak i wskazane koszty uzyskania przychodów spółka jawna ma obowiązek ująć w prowadzonej dokumentacji księgowej. Z uwagi jednak na to, że na gruncie podatku dochodowego nie posiada ona statusu podatnika, tylko podatnikami są jej wspólnicy, rozliczenia przychodu i kosztów uzyskania przychodów z tytułu omawianej transakcji sprzedaży muszą dokonać poszczególni jej wspólnicy. W efekcie każdy ze wspólników stosownie do posiadanego przez nich prawa do udziału w zyskach spółki (art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy o pdof) uwzględni je przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej. Obowiązek ten będzie ciążył także na wspólniku, który dokona nabycia samochodu.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|