Gazeta Podatkowa nr 27 (1172) z dnia 2.04.2015
Firmowe auto i rozliczenie odszkodowania
W styczniu 2015 r. wprowadziłem na stan środków trwałych prywatny samochód. Samochód ten pod koniec lutego uległ uszkodzeniu w kolizji drogowej, a ja otrzymałem odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. W jaki sposób powinienem je rozliczyć?
Kwoty otrzymane tytułem odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają rozliczeniu w przychodach z tego źródła. Wynika tak z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o pdof. Jednak o tym, jaka część otrzymanego odszkodowania będzie przychodem podatkowym decyduje ewentualne obciążenie kosztów firmowych wydatkami na remont powypadkowy takiego samochodu.
Więcej na temat rozliczania wydatków samochodowych na płycie "Samochód w działalności gospodarczej i podróże służbowe".
Jeżeli samochód (zarówno osobowy, jak i ciężarowy) w chwili wypadku był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (tj. AC), to wydatki na jego powypadkową naprawę obciążają firmowe koszty podatkowe. W takiej sytuacji otrzymane odszkodowanie (z polisy własnej lub sprawcy wypadku) jest w całości przychodem z działalności gospodarczej.
Jeżeli jednak samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, wydatki poniesione na jego remont powypadkowy nie stanowią kosztów (art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o pdof). W efekcie odszkodowanie to w części dotyczącej wydatków na remont nierozliczonych w kosztach nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Nie uważa się bowiem za przychody zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof).
Natomiast ewentualna nadwyżka otrzymanego odszkodowania nad poniesionymi kosztami remontu stanowi przychód.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|