Gazeta Podatkowa nr 100 (932) z dnia 13.12.2012
Moment rozliczenia składki AC od drogiego auta
W działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. We wrześniu 2012 r. zawarłem umowę AC nowo zakupionego samochodu osobowego, który zaliczyłem do środków trwałych. Czy wartość samochodu przekraczająca 20.000 euro odbiera mi możliwość zaliczenia jednorazowo rocznej składki ubezpieczeniowej AC w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia?
NIE. Moment rozliczenia w kosztach podatkowych składki ubezpieczenia AC za firmowy samochód osobowy stanowiący środek trwały nie zależy od jego wartości początkowej.
Zasadniczo przepisy ustawy o pdof nie zabraniają zaliczania wydatków na ubezpieczenie AC samochodu będącego środkiem trwałym do kosztów uzyskania przychodów. Jednak w całości są one kosztem uzyskania przychodów tylko w przypadku samochodów ciężarowych, natomiast w odniesieniu do ubezpieczenia samochodów osobowych należy pamiętać o ograniczeniu wynikającym z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że składki na przedmiotowe ubezpieczenie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie w części ustalonej od wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia, która nie przekracza równowartości 20.000 euro. Do przeliczenia tej kwoty osoby fizyczne muszą przyjąć kurs sprzedaży euro z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, ogłoszony przez NBP. Składka w części przekraczającej tak określony pułap nie podlega zaliczeniu w ciężar kosztów podatkowych.
Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów, bez względu na to, czy stosują metodę uproszczoną, czy memoriałową oraz bez względu na wartość początkową samochodu osobowego wydatki na jego AC powinni rozliczać w kosztach podatkowych w dacie poniesienia wydatku. Moment ten wyznacza dzień wystawienia polisy ubezpieczeniowej, będącej podstawą do ujęcia kosztu w księdze. Jedynie w sytuacji, gdy ubezpieczenie obejmuje okres przekraczający rok podatkowy i nie jest możliwe określenie, jaka jego część odnosi się do danego roku, podatnicy stosujący metodę memoriałową muszą składkę na ubezpieczenie rozliczyć proporcjonalnie do długości okresu, którego ono dotyczy. Tak wynika z uwzględnienia art. 22 ust. 5c ustawy o pdof.
Moment rozliczenia składki AC nie zależy od wartości samochodu osobowego.
Wobec powyższego Czytelnik powinien opłaconą składkę ubezpieczeniową jednorazowo zaliczyć do kosztów w dacie poniesienia (oczywiście z uwzględnieniem opisywanego ograniczenia).
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|