Gazeta Podatkowa nr 97 (825) z dnia 5.12.2011
Remont powypadkowy samochodu
Samochód będący środkiem trwałym w firmie uległ wypadkowi. Pomimo że był objęty ubezpieczeniem AC, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Czy w takiej sytuacji wydatki na jego remont można zaliczyć do kosztów?
TAK. Wydatki na remont powypadkowy samochodu objętego AC są kosztem podatkowym.
Ustawodawca zezwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów remontów powypadkowych samochodów. Jednak stawia warunek skorzystania z tego prawa. Otóż aby obciążyć koszty podatkowe wydatkami związanymi z remontem powypadkowym, samochód musi być objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o pdof - Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm. i art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o pdop - Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.). W powołanych przepisach jest mowa ogólnie o samochodzie, co oznacza, że warunek ubezpieczenia dotyczy zarówno samochodu osobowego, jak i ciężarowego. Przy czym, poza koniecznością opłacenia AC ustawodawca nie wprowadza innego warunku, od którego uzależniałby możliwość odnoszenia do kosztów wydatków na remont powypadkowy samochodu.
Tak więc odmowa przez ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC (bez względu na przyczynę odmowy) nie wyłącza prawa do uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków na remont powypadkowy samochodu. Istotne jest, że w chwili wypadku był on objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|