Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (407) z dnia 1.12.2015
Samochód demonstracyjny używany dłużej niż rok - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Samochód demonstracyjny, który nie został sprzedany przed upływem dwunastu miesięcy i nadal będzie przez podatnika używany, musi być uznany za środek trwały i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2015 r., nr IBPB-1-2/4510-455/15/AnK.
Spółka zajmuje się handlem samochodami nowymi i używanymi. Część samochodów nowych jest rejestrowana i przeznaczana do jazd demonstracyjnych z klientami. Okres użytkowania tych samochodów z założenia ma być krótszy niż rok czasu. Nie zawsze jednak znajdzie się kupiec na taki samochód i jego sprzedaż ma miejsce po roku używania go do celów demonstracyjnych. Samochód przez cały czas jest przeznaczony do sprzedaży. Spółka miała wątpliwość, czy jest zobligowana do wprowadzenia samochodu demonstracyjnego, po przekroczeniu roku jego użytkowania, do ewidencji środków trwałych i do naliczania od niego amortyzacji, czy nadal może go traktować jako towar przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Zdaniem spółki samochody do jazd demonstracyjnych po przekroczeniu roku ich użytkowania nadal są towarem.
Organ podatkowy w wydanej interpretacji uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wyjaśnił, że składnik majątku zalicza się do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- stanowi własność lub współwłasność podatnika,
- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres jego używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok,
- jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, organ podatkowy uznał, że samochód do jazd demonstracyjnych wykorzystywany przez spółkę w jej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok spełnia wszystkie przesłanki uznania go za środek trwały zgodnie z dyspozycją art. 16a ust. 1 updop. Skoro zatem samochód demonstracyjny nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w momencie oddania go do używania (np. z powodu planowanej sprzedaży przed upływem roku), a faktyczny okres jego użytkowania przekroczył rok, spółka ma obowiązek zaliczenia tego składnika do ewidencji. Wprowadzenie tego składnika do ewidencji po upływie tego okresu należy uznać za ujawnienie środka, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4 updop. W myśl tego unormowania, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nieobjętych dotychczas ewidencją, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|