Gazeta Podatkowa nr 84 (1229) z dnia 19.10.2015
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w firmie
W sytuacji gdy samochód osobowy, wykorzystywany przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie stanowił składnika firmowego majątku ani nie podlegał ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jego odpłatne zbycie nie generuje przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof. Źródłem powstania przychodu z tej sprzedaży jest odpłatne zbycie innych rzeczy, określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) powołanej ustawy.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą korzystając z opodatkowania podatkiem liniowym jako wspólnik spółki cywilnej (50% udziałów). Poza tą formą nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej. Będąc właścicielem prywatnego samochodu osobowego podjął decyzję o wykorzystywaniu go do celów prowadzonej działalności. Samochód ten nie zostanie jednak wprowadzony do spółki jako składnik jej majątku, tym samym nie zostanie ujęty w ewidencji środków trwałych i nie będą dokonywane od niego odpisy amortyzacyjne. Pozostanie on składnikiem prywatnego majątku podatnika, a koszty związane z jego eksploatacją będą ujmowane i limitowane w kosztach spółki cywilnej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof, w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdu, do prowadzenia której zobowiązuje go przywołany przepis.
Podatnik we wniosku o wydanie interpretacji stwierdził, że w związku z nowelizacją przepisu art. 14 ust. 2 ustawy o pdof, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 r., ma wątpliwości, do jakiego źródła przychodów zakwalifikować powinien kwotę uzyskaną z transakcji sprzedaży tego samochodu. Jak wskazał, w stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r. sprzedaż taka, jeżeli następowała po upływie 6 miesięcy od daty jego nabycia, w ogóle nie generowała przychodu podatkowego, tym samym nie podlegała opodatkowaniu. Natomiast z dniem 1 stycznia 2015 r. zostało zmienione brzmienie przywołanego art. 14 ust. 2 ustawy o pdof, zgodnie z którym obecnie przychodem z działalności gospodarczej jest sprzedaż samochodu osobowego używanego do celów działalności gospodarczej i podlegającego wpisowi do ewidencji środków trwałych podatnika. Ten właśnie znowelizowany zapis wzbudził wątpliwości podatnika, co spowodowało, że zwrócił się do organu podatkowego o rozstrzygnięcie, czy wskazana nowelizacja powoduje, iż w momencie sprzedaży samochodu osobowego powstanie u niego przychód ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy wydający interpretację wskazał, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących m.in. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniami nieistotnymi w analizowanym stanie faktycznym, wykorzystywanymi na potrzeby związane m.in. z działalnością gospodarczą. Natomiast, jak wskazuje art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdof, odrębnym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
W świetle przytoczonych uregulowań organ podatkowy uznał, że z tytułu sprzedaży prywatnego samochodu osobowego, wykorzystywanego jedynie w prowadzeniu działalności, nie powstanie przychód z tego źródła. Przychód podatkowy, ale ze sprzedaży innych rzeczy, powstanie natomiast tylko wówczas, gdy do sprzedaży dojdzie przed upływem 6 miesięcy od daty jego nabycia.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 czerwca 2015 r., nr IPTPB1/4511-116/15-4/SJ)
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|