Przegląd Podatku Dochodowego nr 10 (346) z dnia 20.05.2013
Sposób opodatkowania przychodu z umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich
Nasza spółka zawarła umowę o dzieło z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zgodnie z tą umową, po odebraniu dzieła spółka nabywa do niego autorskie prawa majątkowe. Należność z tego tytułu została określona w kwocie 100 zł brutto. Czy przy wypłacie tej należności powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, czy podatek zryczałtowany w wysokości 18% przychodu?
Wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 updof i - niezależnie od kwoty należności wynikającej z tej umowy - należy od niego pobrać zaliczkę na podatek. Do przychodu tego nie ma zastosowania zryczałtowany podatek dochodowy określony w art. 30 ust. 1 pkt 5a updof.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, w pierwszej kolejności konieczne jest zakwalifikowanie przychodu do właściwego źródła przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębnia bowiem źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Mianowicie, do osobnych źródeł przychodów ustawodawca zaliczył m.in.:
1) działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 updof),
2) kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7 updof).
I tak, w myśl art. 13 pkt 8 updof, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, uważa się m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy o dzieło, uzyskiwane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej albo od jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów z kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.
Od wypłacanego lub postawionego do dyspozycji wykonawcy dzieła przychodu, stanowiącego przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 updof, firma będąca zamawiającym - w zależności od okoliczności faktycznych - jest obowiązana (jako płatnik) pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego:
- zaliczkę na podatek dochodowy, obliczoną na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a updof, albo
- zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu - o ile zachodzą okoliczności z art. 30 ust. 1 pkt 5a updof, tzn. jeżeli kwota należności określona w umowie o dzieło zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł.
Z kolei zgodnie z dyspozycją art. 18 updof, za przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, w szczególności uważa się m.in. przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Co istotne, w stosunku do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 updof, nie stosuje się zryczałtowanego podatku dochodowego określonego w art. 30 ust. 1 pkt 5a tej ustawy. Przepis ten bowiem nie wymienia w swojej dyspozycji przychodów wskazanych w art. 18 updof.
O zakwalifikowaniu przychodu uzyskanego przez wykonawcę dzieła do jednego ze wspomnianych wcześniej źródeł przychodów, każdorazowo decydują postanowienia zawarte w treści konkretnej umowy cywilnoprawnej.
Jeżeli zgodnie z postanowieniami umowy o dzieło, przyjmujący zamówienie (autor) przenosi na zamawiającego swoje majątkowe prawa autorskie do utworu, który stworzył - to w takiej sytuacji przychód uzyskany przez tę osobę należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych wskazanych w art. 18 updof.
W takim przypadku od należności wypłacanej twórcy na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, zamawiający (jako płatnik) niezależnie od kwoty należności wynikającej z takiej umowy - powinien pobrać 18% zaliczkę na podatek dochodowy, obliczoną na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a updof.
Taki pogląd prezentują również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2010 r., nr IPPB2/415-771/09-5/MK.
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|