Gazeta Podatkowa nr 43 (1397) z dnia 29.05.2017
Podatek od umowy zlecenia zawartej z obywatelem Ukrainy
Nasza firma ze względu na potrzebę zwiększenia liczby pracowników postanowiła zatrudnić na umowę zlecenia obywatela Ukrainy. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Umowa zlecenia obejmie okres od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca 2017 r. W jaki sposób zleceniodawca powinien rozliczyć podatek dochodowy z tytułu zawartej w 2017 r. umowy zlecenia, jeśli zleceniobiorca będący obywatelem Ukrainy nie przedstawi nam certyfikatu rezydencji?
Sposób opodatkowania wynagrodzenia wypłaconego przez firmę z tytułu umowy zlecenia zawartej z obywatelem Ukrainy, który nie przedstawi certyfikatu rezydencji podatkowej, zależy od miejsca zamieszkania tej osoby.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o pdof osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do art. 3 ust. 1a ustawy o pdof za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Jeżeli jednak osoba fizyczna nie ma na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Zasada ta wynika z art. 3 ust. 2a ustawy o pdof.
Do dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zalicza się m.in. dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof od takich przychodów podatek dochodowy pobiera się w formie ryczałtu, który wynosi 20% przychodu. Wskazany przepis stosuje się z zastosowaniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Z tym że zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Ponieważ w omawianym przypadku obywatel Ukrainy nie przedłoży zleceniodawcy certyfikatu rezydencji, postanowienia stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mają zastosowania. W takiej sytuacji zakładając, że obywatel Ukrainy nie posiada w Polsce centrum interesów życiowych, to czy podlega on ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu będzie zależało od faktu, czy przebywa on w Polsce dłużej, czy krócej niż 183 dni w roku podatkowym.
Okres 183 dni pobytu w Polsce obywatela Ukrainy będącego zleceniobiorcą Czytelnika należy liczyć dla lat kalendarzowych. Jeśli zleceniobiorca w 2017 r. będzie przebywał w Polsce tylko w okresie od dnia 1 czerwca 2017 r. do dnia 30 czerwca 2017 r., to długość jego pobytu w Polsce w tym roku kalendarzowym nie przekroczy 183 dni. Wówczas od wypłaconego wynagrodzenia zleceniodawca pobierze na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% przychodu. Podatek ten podlega przekazaniu w terminie do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Oprócz tego zleceniodawca w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym będzie miał obowiązek przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-8AR. Natomiast w terminie do końca stycznia (albo do końca lutego, gdy informacja składana jest elektronicznie) roku następującego po roku podatkowym musi przesłać zleceniobiorcy oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - informację IFT-1R. W razie zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem terminu dla złożenia IFT-1R, informację tę należy złożyć do dnia zaprzestania tej działalności.
Na pisemny wniosek zleceniobiorcy będzie także zobowiązany przesłać w terminie 14 dni zleceniobiorcy i ww. urzędowi skarbowemu informację IFT-1. Sporządzenie informacji IFT-1 na wniosek podatnika nie zwalnia płatnika z obowiązku sporządzenia informacji IFT-1R.
Druk deklaracji rocznej PIT-8AR oraz informacji IFT-1/IFT-1R dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatki dochodowe.
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|